Kościół św. Trójcy

i

Autor: sea turtle flickr.com / Google Kościół św. Trójcy

Wyświęcenie kobiet-księży w Warszawie - wyjątkowa uroczystość już 7. maja!

2022-05-04 13:13

To pierwsza taka uroczystość w Polsce! Na sobotę, 7. maja zaplanowano ordynację na księdza dziewięciu diakonek. Kobiety zostaną kapłankami, które będą mogły odprawiać msze na tych samych zasadach, co mężczyźni. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule.

Kobieta ksiądz - Już w sobotę, 7. maja, stanie się nimi dziewięć diakonek. Wszystkich, którzy zastanawiają się, jak to możliwe, informujemy - kobiety zostają wyświęcone w łonie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, który pozwala na coś takiego. W Polsce będzie to jednak pierwsza taka uroczystość. 16 października 2021 r. Synod kościoła opowiedział się za wprowadzeniem ordynacji kobiet na księży. Za wnioskiem Synodalnej Komisji Kobiet głosowało 45 osób. Tylko 13 było przeciw, a 1 wstrzymała się od głosu. O 1 stycznia 2022, kiedy to uchwała weszła w życie, możliwe jest udzielanie kobietom święceń kapłańskich. Dotychczasowe prawo Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pozwalało kobietom tylko na uzyskanie godności diakonki. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by kobiety-księża mogły zostać nawet biskupkami. Gdzie odbędzie się ta wyjątkowa uroczystość? O tym w dalszej części artykułu.

Pierwsze kobiety-księża w Polsce

Cała uroczystość odbędzie się w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy przy placu Małachowskiego w Warszawie. 7 maja, o godzinie 11, rozpocznie się ceremonia, podczas której zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec, wyświęci Karinę Chwastek, Małgorzatę Gaś, Beatę Janotę, Katarzynę Kowalską, Wiktorię Matloch, Halinę Radacz, Katarzynę Rudkowską, Izabelę Sikorę i Martę Zachraj-Mikołajczyk. Transmisję będzie prowadzona na kanale YouTube warszawskiej parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy.

Polskie seriale popularne za granicą | To Się Kręci #6

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Wyświęcenie kobiet-księży w Warszawie - wyjątkowa uroczystość już 7. maja!