Wymyśl nazwę dla nowej planety. Ruszył międzynarodowy konkurs

i

Autor: Wikipedia / M. Mizera / PTA / IAU100

Wymyśl nazwę dla nowej planety. Ruszył międzynarodowy konkurs

2022-08-31 16:18

To już trzecia edycja konkursu. Tym razem zostaną wybrane nazwy dla planet odkrywanych z pomocą teleskopu Jamesa Webbera.

Konkurs nazywa się NameExoWorlds 2022, w jego ramach zostaną wyłonione nazwy 20 nowych systemów planetarnych. Ich obserwacją zajmą się połączone siły 3 agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, europejskiej ESA oraz Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej. Na propozycje nazw organizatorzy czekają do 11 listopada. Jednak samo zgłoszenie nazwy to za mało.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

Wedle regulaminu konkursowego należy zebrać zespół i zaplanować wydarzenie promujące badanie egzoplanet oraz edukację na temat kosmosu. Może to być sympozjum, konferencja, seria wykładów, piknik naukowy, a nawet wydarzenie online. Jeden zespół może zgłosić propozycję tylko dla jednego układu planetarnego. Powinien przed zgłoszeniem wybrać układ z listy dostępnych.

Po 11 listopada komisje konkursowe w danych krajach będą otrzymywać wszystkie zgłoszenia ze swojego państwa, z których wybiorą jedną główną i dwie dodatkowe propozycje. Z tych nazw natomiast Międzynarodowa Unia Astronomiczna wybierze nazwy ostateczne, które zostaną ogłoszone 20 marca 2023 roku. Warto pamiętać, że nazwy związane z komercyjną działalnością oraz związane na przykład z wojną nie będą akceptowane. Szczegóły znajdziecie tutaj.