Wielki quiz wiedzy wiejskiej - sprawdź czy nadajesz się na prawdziwego rolnika!

i

Autor: ESKA

Wielki quiz wiedzy wiejskiej - sprawdź czy nadajesz się na prawdziwego rolnika!

2021-08-26 10:52

Czy nadajesz się na prawdziwego gospodarza? Czy posiadasz podstawową wiedzę o tym co się na roli? Weź udział w naszym quizie i sprawdź jaki z Ciebie gospodarz! Zobacz, ile punktów zdobędziesz!

Druga połowa sierpnia i początek września to czas dożynek. W końcu dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Obecnie dożynki są połączeniem dwóch staropolskich zwyczajów okrężnego oraz dożynek, które w przeszłości były osobnymi, blisko sąsiadującymi świętami.

W związku z dożynkami 2023 przygotowaliśmy dla Was wielki quiz wiedzy wiejskiej. Czy nadajesz się na rolnika? Sprawdź

Wielki quiz wiedzy wiejskiej - sprawdź czy nadajesz się na prawdziwego rolnika!

Pytanie 1 z 10
Na początek ziemniaki: Kiedy przypadają wykopki?
Ziemniaki

Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Święto poświęcone było tegorocznym zbiorom zbóż w czasie którego dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Dożynkom towarzyszyły różne praktyki i do niedawna zachowane zwyczaje związane np:

  • wieniec
  • ostatnia kępą
  • czasie dożynek organizowano biesiady z poczęstunkiem i tańcami

Dożynki zmieniając swój charakter w latach 80. XX wieku, pozostały świętem rolników o charakterze dziękczynnym (religijnym) i odbywają się na Jasnej Górze (odbywają się także Dożynki prezydenckie w Spale). Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno charakter religijny, świecki jak i ludowy, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Jak wyglądały dożynki w czasach PRL-u? Przekonaj się o tym oglądając naszą galerię!

Źródło: Quiz. Czy możesz być rolnikiem? Ten test wszystko wyjaśni!