Widzieliśmy to w Terminatorze 2, ale teraz to prawda. Płynny robot przedostał się przez kraty

i

Autor: Cell / Eurekalert

Widzieliśmy to w "Terminatorze 2", ale teraz to prawda! Płynny robot przedostał się przez kraty

2023-12-15 15:53

Scena, w której T-1000 przechodzi w formę płynną i przenika przez kraty w pogoni za Johnem Connorem oraz T-800 była czymś co jeżyło włosy na głowach wszystkim dzieciakom lat 90-tych. Wygląda na to, że naukowcy dogonili science fiction, choć na szczęście nie musimy obawiać się o los ludzkości. Płynne roboty będą wyjątkowymi narzędziami.

Twórcy tej fascynującej technologii inspirowali się ponoć nie tylko znanym filmem, ale przede wszystkim podpatrzyli to rozwiązanie w naturze. Niepozorny i niedoceniany rodzaj żyjących pod wodą stworzeń. To strzykwy, nazywane potocznie morskimi ogórkami. Potrafią one w sposób kontrolowany zmienić stan swoich tkanek na bardziej plastyczny lub się „utwardzić”. Czyli mogą być „mięskiszonami” i „twardzielami” na życzenie!

Kiss - największe przeboje legendy rocka

Prowadzący zespół badawczy Chengfeng Pan z Uniwersytetu w Hong Kongu pokazał w swoich sprawozdaniach materiał video, gdzie możemy zobaczyć jak zmieniający stan skupienia robot przechodzi przez kraty. Jednak nie to będzie jego zadaniem, zatem jeżeli ktokolwiek należący do rebelii przeciwko złej sztucznej inteligencji, która będzie w przyszłości chciała wygubić ludzkość to czyta i zna język polski uspokajamy: nie ma się czego bać. Nikt nie planuje wykorzystywać tego rozwiązania do tworzenia przenoszących się w czasie zabójców.

Wręcz przeciwnie, zmieniające stan skupienia i kontrolowane za pomocą temperatury, siły magnetycznej i elektryczności roboty będą w stanie wspomagać lekarzy podczas medycznych procedur, a czasem nawet skomplikowanych operacji. Zobaczcie poniżej jak skuteczny jest robot w usuwaniu ciała obcego z modelu sztucznego żołądka.