Widzieliście kiedyś truskawkową kałamarnicę? My też nie, więc trzeba to zobaczyć!

i

Autor: OceanXplorer / Cavernia / Wikipedia Po lewej: zezowata kałamarnica, po prawej: jednostka badawcza OceanXplorer

Widzieliście kiedyś truskawkową kałamarnicę? My też nie, więc trzeba to zobaczyć!

2022-10-03 12:48

Świat podwodny jest niesamowity: to wciąż prawdziwa zagadka, którą ludzkość stopniowo poznaje. Miejmy nadzieję, że nie za szybko, bo niestety tuż za poznaniem idzie eksploatacja. Na razie się zachwycamy i oby tak była jak najdłużej. To fantastyczne zwierzę sfilmowała załoga badawczego statku OceanXplorer.

Około 80% życia w głębinach oceanów pozostaje niepoznane przez ludzkość. Co pewien czas kolejne badawcze misje donoszą nam o ciekawych odkryciach, a opisane nowe stworzenia, nawet jeśli to bardzo proste organizmy, rozbudzają wyobraźnię i wyglądają naprawdę jak przybysze z dawnego science fiction. Stworzona przez dwójkę miliarderów Mark i Raya Dalio firma jest czymś w rodzaju ekipy badaczy do wynajęcia, wyposażonych w najnowocześniejszą technologię. Tak jak Elon Musk skierował swoje ambicje na Mars, tak bracia Dalio postawili na badanie głębin, choć trzeba przyznać, że nie mówią nic o rychłej kolonizacji dna morskiego, więc charakter „podbojów” jest zgoła inny.

Majka Jeżowska w Esce ROCK! Artystka o Dniu Matki, Nergalu, Pol'and'Rock Festival i vlogowaniu

- OceanX ma bogatą historię odkrywania sekretów kałamarnic, od zdobycia nagrania mitycznej kałamarnicy olbrzymiej w środowisku naturalnym, co stało się sensacją, przez pierwsze zejście podwodnych na tereny łowieckie kałamarnicy Humboldta, aż po sfilmowanie purpurowej kałamarnicy w Morzu Czerwonym – chwali się w rozmowie z IFLScience.

Niedawno na swoim profilu na Instagramie firma umieściła film z truskawkową kałamarnicą. Trudno inaczej ją nazwać, patrząc na ten intensywny kolor. Należy do gatunku Histioteuthis, a jej charakterystyczną cechą jest asymetryczna budowa oczu: prawe oko jest okrągłe, błękitne i wklęsłe, podczas gdy lewe ma prawie dwukrotnie większą średnicę, jest teleskopowe i żółtozielone. Z powodu tej niezwykłej budowy nazywana jest „zezowatą kałamarnicą”. Jedno z oczu ma większe pole widzenia i sluży do wypatrywania potencjalnych posiłków oraz zagrożeń, a drugie jest przystosowane do wypatrywania ruchu i bioluminescencji w ciemnych głębinach.