W Warszawie jedynie 30 proc. uczniów 14+ chodzi na lekcje religii. Jakie są powody?

2021-10-21 16:43

Spada zaufanie do kościoła wśród młodzieży - alarmują władze Warszawy. ​Tylko 30 procent uczniów stołecznych szkół ponadpodstawowych chodzi na lekcje religii. ​To trend spadkowy, co roku notowany przez warszawskie placówki oświatowe.

Trzaskowski o pensjach: Nie ma pieniędzy na podwyżki dla wszystkich

30 proc. uczniów w wieku 14+ chodzi na religię w Warszawie

Zainteresowanie uczniów lekcjami z religii w Warszawie w ostatnich latach widocznie spadło. Jedynie 30 procent uczniów warszawskich szkół ponadpodstawowych chodzi na religię. W podstawówkach sytuacja wygląda lepiej. 67 proc. uczniów szkół podstawowych w stolicy chodzi na religię. Wynika to z ostatniego raportu warszawskiego ratusza. Miasto nie pyta uczniów o powody wypisywania się z religii, dlatego zapytaliśmy młodych warszawiaków, dlaczego nie chcą na te lekcje chodzić.

- Nie widzę sensu. Kościół stracił moje zaufanie, kiedy byłem na pogrzebie, a ksiądz zbierał na tacę. To dziwna sytuacja. Według mnie, młodzi coraz rzadziej ufają kościołowi. Jak słyszą o tuszowaniu pedofilii czy bierności wobec ofiar tych dramatów. Nie chcę chodzić na religię, podobnie jak połowa mojej klasy - powiedział nam nastolatek z liceum przy ul. Wiktorskiej w Warszawie.

- Moje dziecko nie chodzi na religię. Uważam, że samo powinno podjąć decyzję, jak chce żyć, kiedy dorośnie - mówił nam ojciec syna z jednej z warszawskich podstawówek.

Czytaj także: Marsz Niepodległości 2021 - grupa 14 Kobiet z Mostu zablokuje wydarzenie?

Kościół również dostrzega kryzys wiary wśród młodzieży. Ten temat był niejednokrotnie poruszany w Watykanie podczas rozmów polskich biskupów z papieżem.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Matematyka na poziomie podstawówki. Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
60 + 6 ⋅ 10 = ?
Źródło: W Warszawie jedynie 30 proc. uczniów 14+ chodzi na lekcje religii. Jakie są powody?