W Holandii powstał podwodny parking dla rowerów. Zmieści ich 7 tysięcy

i

Autor: YouTube

W Holandii powstał podwodny parking dla rowerów. Zmieści ich 7 tysięcy

2023-01-30 13:47

To, że Holendrzy mają pozytywnego hopla na punkcie rowerów nie jest niczym zaskakującym, jednak taki pomysł na rozwiązanie problemu z niedoborem miejsc do zaparkowania dwóch kółek jest po prostu genialny! Trudno znaleźć miejsce z lepszą promocją zielonego transportu niż ten kraj.

W najbliższym sąsiedztwie amsterdamskiego dworca centralnego, gdzie każdego dnia przewija się około 200 tysięcy podróżnych, powstała inwestycja, której skala może zawstydzić nawet mistrzów gigantomanii z Chin lub Emiratów Arabskich. Parking dla tysięcy rowerów wart jest około 65 milionów dolarów.

YONAKA o koncertowaniu, rytuałach i nowych utworach! Eska Rock

Na jego zbudowanie potrzeba było czterech lat i szczególnie uważnej pracy, ponieważ obiekt znajduje się w sąsiedztwie kanałów oraz w terenie objętym ochroną UNESCO. Rozkopanie centrum tak ważnego miasta jak Amsterdam musiało być dla planistów sporym wyzwaniem, ale przez cały czas prac w okolicy ruch był możliwy, a komunikacja miejska działała. Można? Można.

Podziemny parking ma 6 300 miejsc dla posiadaczy rowerów, kolejne 700 przeznaczone jest dla wypożyczanych maszyn. Ta liczba ma się jednak jeszcze powiększyć do 11 tysięcy. Promocja rowerów w Holandii od dekad przynosi efekty. Ocenia się, że 35% mieszkańców Amsterdamu jeździ na rowerze codziennie, a w Utrechcie to jest około 50% populacji.

Filmik pokazujący w przyspieszonym tempie cztery lata pracy nad tym obiektem możecie zobaczyć poniżej.

A jak wygląda w środku? Naprawdę kosmicznie! Zobaczcie sami.