Metro Stokłosy

i

Autor: https://twitter.com/MiastoUrsynow Metro Stokłosy

ULEWY W WARSZAWIE - zobacz, jak Metro zabezpiecza się przed zalaniem [WIDEO]

2021-07-13 13:40

Warszawę nawiedzają potężne deszcze! Stolica zmagała się z podtopieniami w poniedziałek, 12 lipca. Przed niebezpieczeństwem żywiołu ostrzegano też 13 lipca. Najważniejsze elementy infrastruktury są wyposażone w specjalne zabezpieczenia. Najbardziej efektowne są chyba anty-powodziowe grodzie w metrze, które zamknięto na stacji Młociny.

Ulewy w Warszawie to ogromny problem nie tylko dla mieszkańców i mieszkanek, lecz także dla całej miejskiej infrastruktury. Woda może doprowadzić do wyłączenia z użytku niektórych ulic i węzłów komunikacyjnych. Nawałnice przetaczające się nad Warszawą w lipcu doprowadziły do licznych podtopień. Dość wspomnień o setkach interwencji straży pożarnej związanych z usuwaniem zwalonych drzew i udrożnianiem jezdni. Tylko w nocy z poniedziałku na wtorek (12 - 13 lipca) strażacy wyjeżdżali do akcji 140 razy. Najważniejsze elementy infrastruktury nie mogą jednak zostać sparaliżowane. Stąd montuje się w nich zabezpieczenia, które uruchomiane są tylko w wyjątkowych przypadkach. Tak stało się na stacji Metro Młociny. Podniesienie grodzi powodziowych było niecodziennym zjawiskiem, które uwieczniono na nagraniu. Znajdziecie je w dalszej części artykułu.

metallica sen o warszawie

Warszawa w liczbach. Jak dobrze znasz stolicę?

Pytanie 1 z 6
W którym wieku Warszawa została założona?

Metro niczym schron atomowy - wideo z zabezpieczania warszawskiego Metra

Nagranie pojawiło się na Twitterze Miasto Ursynów. Na półminutowym wideo widzimy coś, czego mieszkańcy i mieszkanki stolicy nie mają okazji obserwować często. To specjalna gródź zabezpieczająca stację przed zalaniem. Na co dzień większość z nas nie jest nawet świadoma, że takie systemy istnieją! Tymczasem wielki stalowy właz wbudowany jest w ścianę i w razie potrzeby zamyka metro, czyniąc ze stacji coś na kształt podziemnego schronu atomowego. Zobaczcie, jak to wygląda.

Źródło: ULEWY W WARSZAWIE: Metro, jak schron atomowy - zobacz niesamowite zabezpieczenie stacji [WIDEO]