Tylko 27% polskich mężczyzn robi to dobrze! Urolodzy doradzają zmiany nawyków

i

Autor: Pixabay

Tylko 27% polskich mężczyzn robi to dobrze! Urolodzy doradzają zmiany nawyków

2023-05-31 14:26

Tak, dobrze się domyślacie: chodzi o oddawanie moczu. Dyskusja rozpoczęła się od badania opublikowanego przez YouGov. Wedle statystyk najwięcej mężczyzn sika na stojąco w Niemczech (62%), Szwecji (50%) oraz Szwajcarii (44%). Polska z wynikiem 27% znajduje się na dziewiątym miejscu tej listy. Sprawa jednak nie jest taka prosta, bo pod względem zwolenników stania w toalecie jesteśmy na drugiej pozycji, zaraz za Meksykiem. Ale właściwie w czym tkwi problem?

Wyjaśniają to urolodzy komentując wyniki dla The Telegraph. Gerald Collins, lekarz urolog z prywatnego szpitala The Alexandra Hospital w mieście Cheadle przekonuje, że pęcherz ludzki szybciej i sprawniej opróżnia się w pozycji na siedząco.

Podczas oddawania moczu na stojąco dochodzi do większego obciążenia mięśni miednicy. To z kolei może być jednym z czynników prowadzących do przyszłych problemów z przerośniętą prostatą, która z kolei utrudnia opróżnianie pęcherza, a gromadzące się tam substancje mogą doprowadzić do powstania kamieni lub infekcji dróg moczowych.

Dlatego urolodzy polecają już w młodym wieku wyrobić sobie nawyk korzystania z toalety w pozycji siedzącej, nawet jeśli udajemy się do niej tylko na przysłowiową „jedynkę”. Mimo tego, że wielu kulturach sposób sikania wiąże się z tradycyjnym podziałem płci i ról (mężczyźni sikają na stojąco, co ma być symbolem ich mocy, kobiety kucają, co ma cementować ich pozycję „słabszej płci”) dbanie o własne zdrowie i zabezpieczanie się zanim na starość trzeba będzie leczyć pęcherz i prostatę może wymagać zmiany podejścia i oswojenia się z siadaniem.

The War on Drugs w wywiadzie dla Eska ROCK