Trzymała w domu 7 małp i papugę. Interweniowała policja

i

Autor: Komenda Policji w Bytomiu

Trzymała w domu 7 małp i egzotyczną papugę. Interweniowała policja

2022-09-15 15:08

Bytomska policja donosi o nietypowej akcji, którą przeprowadziła razem z Powiatowym lekarzem Weterynarii oraz lokalnym oddziałem Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami. Funkcjonariusze musieli zająć się sprawą prawdziwego domowego ZOO, które najwyraźniej urządzała sobie jedna z mieszkanek miasta.

Rozumiemy fascynację i miłość w stosunku do zwierzaków. Rozumiemy także interesowanie się zwierzętami egzotycznymi. Jednak trudno jest zrozumieć trzymania w zwykłym mieszkaniu w centrum Bytomia zwierząt, których środowiskiem naturalnym jest gęsta dżungla. Kiedy funkcjonariusze weszli do mieszkania kobiety zastali zwierzęta w ciasnych klatkach. Warunki bytowania są na tyle złe, że kobiecie grozi postawienie zarzutu znęcania się nad zwierzętami. Kodeks karny przewiduje za to karę do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli sąd uznałby, że znęcanie się przebiegło ze szczególnym okrucieństwem, można karę wydłużyć do 5 lat.

EskaROCKLive! - Ostrowska - cały koncert

Jednak tak radykalne środki na razie pozostają w odwodzie, a policja tymczasem dała właścicielce zwierząt dwa tygodnie, by poprawiła ich warunki bytowe. Ich oceną zajmie się Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz lekarz z ramienia Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami.

Dla chcącego nic trudnego, zakupić przez internet egzotyczne zwierzę nie jest niczym trudnym. Problem w tym, że nie jest to przedmiot, który można zwrócić, odsprzedać ot tak dalej, albo po prostu wyrzucić. Jeśli w grę wchodzą dodatkowo gatunki egzotyczne może dojść do złamania ważnej konwencji, której Polska jako kraj jest sygnatariuszką. Konwencja CITES to dokument zawierający przepisy dotyczące ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Dzięki nim służby mogą skontrolować miejsce, gdzie takie zwierzęta trafiają, sprawdzić to jak są transportowane i traktowane, by w razie czego zapobiec nieprawidłowościom i zagrożeniom.

Jest jeszcze jeden powód, dla których nie powinno się sprowadzać egzotycznych zwierząt do domowych zwierzyńców. Niezależnie od tego czy zapewnimy do tego odpowiednie warunki, czy też nie, napędza się w ten sposób popyt na takie zwierzęta. Rezultatem tego jest rosnący przemyt i nielegalny handel, który wiąże się z niewyobrażalnym cierpieniem zwierząt.