To zdjęcie papieża Franciszka robi furorę w sieci. Jest fałszywką i pokazuje jak daleko zaszła technologia

i

Autor: Internet

To zdjęcie papieża Franciszka robi furorę w sieci. Jest fałszywką i pokazuje jak daleko zaszła technologia

2023-03-28 12:11

Ma już dziesiątki przeróbek, stało się praktycznie od razu memem. Trzeba przyznać, że papieskiej kreacji nie powstydziłby się nie jeden gwiazdor hip-hopu lub modowego reality show. Jest tylko jeden szkopuł: to sztucznie wygenerowany obrazek, stworzony przez algorytm Midjourney. Właściwie to żaden problem, poza tym, że pokazuje jak łatwo jest nami manipulować.

Zdjęcie zaczęło krążyć po sieci w piątek 24 marca pod nagłówkiem "The Pope Drip". Sztuczna inteligencja Midjourney jest popularnym algorytmem generującym obrazy. Wystarczy podpowiedzieć mu za pomocą haseł temat i stworzy kilka prac, stylizując je w wybrany przez nas sposób. Do tej pory jednak większość prac przez niego wykonywanych łatwo było rozpoznać, szczególnie dlatego, że nie radził sobie z dłońmi i generowane postaci miały po kilkanaście palców u rąk, ale dziwacznie powykrzywiane kończyny. Podlegająca ciągłym ulepszeniom SI w ciągu ostatnich tygodni miała nadrobić zaległości.

Niedawno inne zdjęcie, także wygenerowane przez algorytm, zrobiło w sieci furorę. Przedstawiało byłego prezydenta USA Donalda Trumpa gdy jest zatrzymywany przez policję i dochodzi do przepychanek z funkcjonariuszami. Dla wielu, którzy nie przepadali za jego decyzjami za czasów bycia głową państwa, było to spełnienie marzenia i nie brakowało osób, które uwierzyły w przedstawione wydarzenia.

To tylko dwie historie z wielu, gdzie udało się oszukać odbiorców sztucznym obrazem wygenerowanym komputerowo. Technologia deepfake ma się coraz lepiej i jest wyjątkowo prosta do opanowania. Polega na wykorzystywaniu cudzego wizerunku do tworzenia materiałów video i zdjęć, jak choćby nakładanie znanych twarzy na aktorów filmów pornograficznych. Jak na razie materiały tego typu można rozpoznać gołym okiem, ale jeśli w ciągu kilku lat nie uda się nam nauczyć sceptycyzmu w stosunku do materiałów z sieci i odruchu sprawdzania, będziemy jak dzieci we mgle, którymi każdy będzie mógł manipulować podsuwając spreparowane filmiki i zdjęcia.

Meller na wizji przeprasza Majkę Jeżowską. Powiedział coś, co mocno dotknęło artystkę | MELLINA #10