Kanada

To miasteczko jest "światową stolicą dinozaurów". Tu, kości dinozaurów wystają z ziemi [ZDJĘCIA]

2024-06-20 12:29

Miasteczko Drumheller w Kanadzie uznawane jest za „światową stolicę dinozaurów”. Dokonano tam kilku z najważniejszych odkryć archeologicznych, które spopularyzowały to miejsce. Jest ono obecnie jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Ameryki Północnej.

Drumhellerto miasto położone na pustkowiu środkowo-wschodniej Alberty w Kanadzie nad rzeką Red Deer. To miasto oszalało na punkcie dinozaurów, a wszystko za sprawą wielu paleontologicznych odkryć, które zachwyciły cały świat i stały się powodem założenia w 1985 roku Królewskiego Muzeum Paleontologii Tyrrella, gdzie znajduje się ponad 100 000 okazów dinozaurów. Co ciekawe, w 1990 roku królewski tytuł został nadany przez samą Królową Elżbietę II.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: To tu znajduje sie najczystsze powietrze na Ziemi. Można je kupić w formie sprayu

Skąd w Drumhellerto tyle szczątek dinozaurów?

75 milionów lat temu obszar tej części Kanady wyglądał zupełnie inaczej - Była to niegdyś półtropikalna równina przybrzeżna z idealnymi warunkami do rozkwitu życia, zwłaszcza dinozaurów, które mogły żerować na bogactwie roślin i stworzeń, takich jak krokodyle, pterozaury i oczywiście inne dinozaury - powiedział dr Jim Gardner, paleontolog z Muzeum Paleontologii Tyrrella.

Kluczową rolę w zachowaniu szczątek dinozaurów miały warunki pogodowe. Sezonowe burze i powodzie sprawiały, że zwłoki dinozaurów były szybko i samoistnie zakopywane pod dużymi ilościami osadów, które świetnie zakonserwowały ciała zwierząt. To doprowadziło również do fosylizacji - naturalnego procesu, który powoduje, że martwe organizmy przechodzą w stan skamieniały.

Kiedy nastąpiła epoka lodowcowa, ok. 25 000–40 000 lat temu, szczątki dinozaurów przez wiele lat pozostawały skute w lodzie. Następnie, gdy klimat się ocieplił, z lodowców o grubości ponad 1 km uwolniły się potoki roztopionej wody, tworząc doliny rzeczne. To pozwoliło odkryć skamieliny dinozaurów. Erozja trwa do dziś, więc każdego roku o kilka milimetrów odkrywane są kolejne skamieniałości.

Dinosaur Provincial Park może pochwalić się wyjątkową atrakcją turystyczną

Jedne z najwspanialszych okazów odkopano w Dinosaur Provincial Park, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Położony on jest 170 km na południowy wschód od Drumheller. Większość z nich pochodzi z okresu późnej kredy, czyli ok. 10 milionów lat przed masowym wyginięciem dinozaurów - Nigdzie indziej na Ziemi nie może się równać z liczbą i jakością okazów, które tu znaleźliśmy, a wśród nich znajduje się ponad 50 gatunków dinozaurów, 150 kompletnych szkieletów i 450 różnych skamieniałych organizmów - powiedziała Amber Whitebone, paleontolog-przewodnik po parku.

Park przyciąga rocznie ponad 100 000 gości. Jedną z najpopularniejszych wycieczek turystycznych z przewodnikiem jest spacer po obszarze wielkości dwóch boisk do piłki nożnej, gdzie zginęło stado rogatych centrozaurów, krewnych Triceratopsa. Centrozaury zginęły w momencie próby przeprawy przez rzekę. Zwierzęta wpadły w panikę i utonęły - tak przypuszcza się na podstawie charakterystycznego ułożenia kości.

Źródło: To miasteczko jest "światową stolicą dinozaurów". Tu, kości dinozaurów wystają z ziemi [ZDJĘCIA]