Tik Tok - aplikacja bijąca rekordy popularności. Jaka jest jej przyszłość?

i

Autor: Materiały prasowe Tik Tok - aplikacja przyszłości?

Tik Tok - aplikacja bijąca rekordy popularności. Jaka jest jej przyszłość?

2022-07-08 21:28

Tik Tok to obecnie jedna z najpopularniejszych aplikacji na świecie, w tym także w Polsce. Choć początkowo z platformy tej korzystały głównie osoby młode, to obecnie działają na niej osoby niezależnie od wieku - i pozycji społecznej. Co stoi za tak dużą popularnością Tik Toka? Czy ma on szansę w przyszłości przebić popularnością Facebooka, Instagrama czy YouTube? W najnowszym odcinku “Drogowskazów” gościem jest dr Karol Jachymek - medioznawca i kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS, specjalista od Tik Toka. Na rozmowę zaprasza Aleksandra Galant.

Tik Tok powstał stosunkowo niedawno, w 2016 roku, aplikację stworzyło chińskie przedsiębiorstwo ByteDance. Mimo tylu lat na rynku, aplikacja zdaje się przeżywać szczyt popularności od mniej więcej dwóch lat. Tik Tok pozwala użytkownikom na tworzenie krótkich filmików z piosenkami, fragmentami wypowiedzi lub samodzielnie nagranym dźwiękiem. Spotyka się on ze skrajnymi reakcjami - jedni wskazują, że jest to ciekawa rozrywka, drudzy wieszczą upadek ludzkości. Eksperci mówią, że aplikacja ta to nie tylko zabawa, ale także edukacja, a nawet… biznes.

Wpływ Tik Toka na branżę muzyczną

Trudno nie zauważyć, że Tik Tok odgrywa coraz większą rolę w przemyśle muzycznym. Całkiem niedawno było głośno o sytuacji, w jakiej znalazła się Halsey. Wokalistka znana ze współpracy z Trentem Reznorem, ogłosiła na platformie, że wytwórnia blokuje wydanie jej najnowszego singla do czasu, aż stanie się on viralem na Tik Toku. W odpowiedzi na to ogłoszenie odezwało się wiele innych gwiazd, m.in. Florence Welch, Doja Cat, Mike Shinoda czy Charli XCX mówiąc, że spotkali się z podobnymi wymaganiami ze strony swoich promotorów. Znane są też przypadki, gdy artysta, artystka czy zespół zyskali sławę właśnie dlatego, że ich numer stał się popularny na Tik Toku. Dobrą stroną tej platformy jest na pewno to, że wielokrotnie przyczyniła się ona do przypomnienia i ponownego boomu na starsze piosenki - wystarczy przypomnieć sobie sytuację, związaną z utworem Dreams zespołu Fleetwood Mac. Czy teraz to właśnie ta aplikacja będzie teraz dyktować warunki rynku muzycznego?

Tik Tok - aplikacja bijąca rekordy popularności

W Polsce z Tik Toka korzysta już 6 mln użytkowników - to mniej więcej tyle, ilu ludzi mieszka w Warszawie. Choć mówi się, że na jego punkcie oszalała młodzież, to od czasu wybuchu pandemii pojawia się tam coraz więcej dorosłych, w tym osób publicznych, artystów a nawet - polityków. Od debiutu Tik Toka, mocno zmieniła się jego treść: od niezobowiązujących nagrań tanecznych, przez tutoriale i porady po krótkie relacje z najważniejszych wydarzeń na świecie. Tik Tok rywalizuje między innymi z Instagramem i YouTubem - co jednak stoi za jego popularnością? Jaka jest jego przyszłość? Czy uzależnia i jest niebezpieczny? Kto i w jakim celu może z niego korzystać? Na te i inne pytania odpowiada dr Karol Jachymek, medioznawca i kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.

Listen to "Fenomen Tik Toka" on Spreaker.