Ten mężczyzna strzelił sobie w twarz z powodu depresji. Przeżył i zaczął nowe życie pomagając innym

i

Autor: mediadrumimages/Media24/Lubabalo/Media Drum/East News

Ten mężczyzna strzelił sobie w twarz z powodu depresji. Przeżył i zaczął nowe życie pomagając innym

2023-05-26 15:48

Bohater tej historii przeszedł około 30 operacji rekonstrukcyjnych po tym jak podczas próby samobójczej postrzelił się ze strzelby myśliwskiej. Pocisk .458 ominął mózg mężczyzny i przeszedł przez jego usta oraz ponad nosem. Anton Pieterse miał wtedy 28 lat. Dziś, niecałe 20 lat po tych wydarzeniach, żyje i stara się dzielić swoją wiedza na temat zagrożenia związanego z depresją.

Same operacje, jakkolwiek bardzo skomplikowane i wymagające, nie były jedynym warunkiem poprawy jakości życia Antona. Regularnie co kilka miesięcy Korzystał z pomocy psychologów i psychiatrów. W końcu był na tyle silny, by móc nie tylko rozliczyć się z własną tragedią, ale także pomagać innym. Zaczął odwiedzać grupy wsparcia, kościoły i szkoły by opowiadać o swoim doświadczeniu. Nie trwało to jednak długo, bo za chwilę wybuchła pandemia COVID-19, która nie tylko jego ale i cały świat zamknęła w izolacji. Tym razem jednak Anton nie wpadł powtórnie w głęboką depresję z powodu zwierzęcia, którym się zaopiekował: papużki brazylijskiej imieniem Simon.

- Był jak balsam, bandaż na moje serce – opowiada.

Kolejnym zwrotem akcji była konieczność przeprowadzki, gdy farma, na której pracował Anton została sprzedana. Mężczyzna i jego zwierzak przenieśli się do małego domku, a w okolicy znalazł przyjaciela: 4-letniego syna sąsiadów.

- Właściciele posesji (na której stoi domek, gdzie mieszka – przyp. red.) mieli czteroletniego syna, który z początku bał się „wujka z twarzą” – wspomina.

Depresja to poważna choroba, której nigdy nie wolno ignorować. Nie działa na nią żadne zaklęcie w rodzaju „nie martw się”, „będzie dobrze” czy „uszy do góry”. Nie pomoże także mobilizowanie w stylu „nie smuć się”, „inni mają gorzej”, „nie masz powodów do zmartwień” bo nawet wypowiedziane w najlepszej wierze tego typu zdania niewiele zmienią. Jeśli w Waszym otoczeniu są osoby, które mogą borykać się z depresją bądź epizodem depresyjnym nie wahajcie się im pomóc sugerując kontakt na przykład z telefonem zaufania, lekarzem albo terapeutą. To nic wstydliwego, ani stygmatyzującego, z depresją można wygrać i odzyskać swoje życie.

Tu znajdziesz pomoc w przypadku depresji!

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji - tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00), koszt połączenia jak na numer stacjonarny wg taryfy Twojego operatora telefonicznego
  • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
  • ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania tel. 22 484 88 01Czynny od poniedziałku do piątku od 15:00 do 20:00
  • ITAKA – Telefon Zaufania Młodych tel. 22 484 88 04Dyżury psychologów od poniedziałku do soboty, od 12:00 do 20:00
Tina Turner - najsłynniejsze utwory Królowej rock and rolla!