Jak wygląda fabryka robotów? Reporterzy zajrzeli do środka

i

Autor: PETER PARKS/AFP/East News

Jak wygląda fabryka robotów? Reporterzy zajrzeli do środka

2023-05-23 14:32

Sophia po raz pierwszy otworzyła oczy w Walentynki, 14 lutego 2016. Jej imię oznacza „mądrość”, zostało wzięte od postaci z filmu „Metropolis”, a data przebudzenia także jest symboliczna. Jej rysy twarzy zostały zaprojektowane na podstawie cech Audrey Hepburn, Nefretete oraz Amandy Hanson, żony twórcy. Sophia jest robotem i jako pierwsza przedstawicielka swojego rodzaju otrzymała obywatelstwo jakiegokolwiek kraju, a była to Arabia Saudyjska. Wraz z fotoreporterami zaglądamy do fabryki, gdzie powstają jej siostry.

Robot ten zasłynął jako najwierniej odtwarzający mimikę ludzkiej twarzy. Potrafi wyrazić takie uczucia jak strach, ciekawość, radość, gniew i wiele innych, a robi to na tyle wiernie, że u wielu ludzi budzi niepokój. Jej robotyczne siostry powstają w fabryce Hanson Robotics w Hong Kongu. Mogą być towarzyszkami osób starszych, przewodnikami w muzeach i innych instytucjach. Działająca w ich elektronicznych „mózgach” sztuczna inteligencja pomaga uczyć się interakcji społecznych w trakcie konwersacji z innymi.

Naukowcy i obserwatorzy jednak tonują zachwyt: to robot i do myślącego cyborga mu bardzo daleko. Już teraz jednak wiele osób zdaje się przydawać mu ludzkie cechy, co zresztą nie jest zaskakujące. Istnieje takie zjawisko jak efekt ELIZY, który sprawia, że ludzie nadają komunikującym się z nami maszynom swoje cechy, podobnie jak na przykład często interpretujemy zachowania zwierząt domowych przez ludzki pryzmat, nawet jeśli są to zupełnie inne organizmy. Nazwa efektu pochodzi od ELIZY, chatbota z 1966 roku, który korzystał z psychologii humanistycznej Carla Rogersa i tym samym budował iluzję rozmowy i zainteresowania jedynie zmieniając stwierdzenia rozmówcy w pytania.

Mamy supermoce! - Męskie Granie 2023 w Esce Rock