Tak rusza się i wygląda robotyczna dżdżownica! Powstała dzięki sztuce składania papieru

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Ciekawostki

Tak rusza się i wygląda robotyczna dżdżownica! Powstała dzięki sztuce składania papieru

2024-05-20 12:38

Naukowcy z Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej połączyli siły, by stworzyć coś, czego jeszcze świat nie widział! Ich robot przypomina dżdżownicę i w przyszłości może zrewolucjonizować naszą przyszłość.

Inżynierowie z z Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej połączyli starożytne metody składania papieru z nowoczesną nauką. Pragnęli oni stworzyć ,,miękkiego" robota, który z łatwością zgina się i skręca w labiryntach. W ten właśnie sposób powstała robotyczna dżdżownica. Urządzenia sterujące często zwiększają sztywność robota i zmniejszają jego elastyczność. By rozwiązać ten problem wbudowano układ kierowniczy bezpośrednio w korpus robota.

Zobacz też: Facebook i Instagram pod lupą Unii Europejskiej. Trwa dochodzenie w sprawie ochrony dzieci

Technologiczny Przegląd Tygodnia - Schrony

W artykule opublikowanym 6 maja w czasopiśmie PNAS naukowcy opisują, w jaki sposób stworzyli robota z modułowych, cylindrycznych segmentów - takich, które mogą działać niezależnie lub łączyć się w dłuższą całość. To one zwiększają zdolność robota do poruszania się. Mogą zatem poruszać się do przodu i do tyłu, podnosić ładunki lub nawet łączyć się w dłuższe formacje.

„Koncepcja modułowych miękkich robotów może zapewnić wgląd w przyszłe miękkie roboty, które będą mogły rosnąć, naprawiać i opracowywać nowe funkcje” – piszą autorzy w swoim artykule.

QUIZ: Wynalazki, które zmieniły świat. Wstyd nie znać wszystkich odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
Gdzie prawdopodobnie wynaleziono koło?
Źródło: Tak rusza się i wygląda robotyczna dżdżownica! Powstała dzięki sztuce składania papieru