Sztuczna inteligencja

i

Autor: Pixabay/zdj. ilustracyjne, Facebook/Amnesty International

Wiadomości

Sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla praw człowieka. Tak wynika z raportu Amnesty International

2024-04-24 14:39

Z najnowszego raportu Amnesty International wynika, że sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla praw człowieka.

Sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla praw człowieka

Amnesty International opublikowało raport na temat stanu przestrzegania praw człowieka w 155 krajach w 2023 roku. Czytamy w nim, że użycie nowych technologii to jedno z najważniejszych zagrożeń. 

Autorzy wspomnianego raportu dodają, że wykorzystywanie sztucznej inteligencji wpływa na upowszechnianie rasistowskiej polityki, szerzenie dezinformacji, a także ograniczanie wolności słowa.

Muzyka jest jak pamiętnik - Midge Ure w Eska Rock

Nowe technologie wykorzystują podmioty wojskowe, polityczne i korporacyjne. 

W coraz bardziej nieprzewidywalnym świecie technologie takie jak generatywna sztuczna inteligencja, rozpoznawanie twarzy i oprogramowanie szpiegujące mogą stać się wrogiem. Jeśli ich rozprzestrzenianie i używanie nie będzie regulowane, mogą zwiększyć skalę i natężenie naruszeń praw człowieka do niespotykanych dotąd rozmiarów. W przełomowym roku wyborczym i w obliczu coraz silniejszego lobby antyregulacyjnego, napędzanego i finansowanego przez podmioty Big Tech, ten nieuczciwy i nieuregulowany postęp technologiczny stanowi tym większe zagrożenie dla nas wszystkich. Można go wykorzystać do dezinformacji, dyskryminacji i tworzenia podziałów – wyjaśnia, cytowana w informacji prasowej, Agnès Callamard, sekretarzyni generalna Amnesty International. 

W raporcie możemy przeczytać, że istniejące technologie wzmacniają politykę dyskryminacyjną. Takie państwa, jak Argentyna, Brazylia, Indie czy Wielka Brytania, chcą w ten sposób wzmocnić nadzór nad publicznymi protestami. Chodzi także o nadzór nad migrantami i uchodźcami. 

Amnesty International publikuje raporty na temat stanu przestrzegania praw człowieka od 1962 roku. 

Najpopularniejsze rockowe albumy na Spotify. Oto TOP10: