Szokujący napis w biurze Rady ds. Uchodźców. Rasistowski żart w rządowej instytucji?

i

Autor: Facebook/Stowarzyszenie Interwencji Prawnej Szokujący napis w biurze Rady ds. Uchodźców. Rasistowski żart w rządowej instytucji?

Szokujący napis w budynku Rady ds. Uchodźców. "To nie Afryka, tu drzwi się zamyka"

2021-03-10 16:26

"To nie Afryka, tu drzwi się zamyka" - taki napis widnieje w budynku Rady ds. Uchodźców, czyli rządowej instytucji, w której m.in. Afrykańcycy mogą się odwołać ws. nadania lub pozbawienia statusu uchodźcy. Cytat oburzył pracowników Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Szokujący "żart" z rasistowskim wydźwiękiem w budynku Rady ds. Uchodźców w Warszawie. Na drzwiach biura znalazł się plakat z cytatem "Tu nie Afryka, tu drzwi się zamyka". Jako autora cytatu podpisano Paulo Coelho.

Rasistowski "żart" rządowej instytucji ds. uchodźców

Na plakat zwróciło uwagę Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Na facebookowym profilu pojawiło się zdjęcie i następujący wpis: - Taki oto napis zobaczą Afrykańczycy, którzy ubiegają się w Polsce o ochronę międzynarodową, gdy zjawią się w budynku Rady ds. Uchodźców aby zapoznać się z aktami swojej sprawy.

Brakuje nam słów, żeby to skomentować. Zamiast więc wymyślonego na prędce „cytatu” Paolo Coelho, pozwolimy sobie zacytować „Lapidaria” Ryszarda Kapuścińskiego:

„Problem rasizmu to problem kultury. (...) Ludzie, którzy uważają się za coś wyższego, niż są i niż na to zasługują, rasizm jest potrzebny jako mechanizm dominacji i samowychowania. Jako trampolina, która wyrzuci ich w górę. Ciemny poszukuje jeszcze ciemniejszego, by dowieść, że sam nie jest najciemniejszy. Szuka gorszego, ponieważ chce się pokazać lepszym. Musi kimś gardzić, gardzić, gdyż to daje mu poczucie wyższości, pozwala zapomnieć, że on sam jest marnością.”

A Wy jak uważacie - czy kultura osobista polega wyłącznie na zamykaniu za sobą drzwi⁉️ - czytamy.

Burza w internecie

Wpis wywołał burzę w internecie. Oburzeni internauci potwierdzają, że w ostatnim czasie widzieli plakat w urzędzie.

- Wchodzi się tylnymi drzwiami do kancelarii Premiera i Rady, przechodzi kontrolę bezpieczeństwa i potem są dwa pokoje - gdzie się widzi akta albo ma przesluchanie w Radzie, i to jest na drzwiach od pokoju, w którym przegląda się akta lub ma przesłuchanie - czytamy w komentarzu.

- Lepiej zawiesić tabliczkę informującą pracowników tej instytucji z napisem: "Traktuj przychodzących z godnością. Jesteś w Europie" - czytamy.

Czytaj także: Czy słowa "Murzyn" i "Murzynka" są obraźliwe? Rada Języka Polskiego zabrała głos

- Nie wierzę... To zasluguje na jakąś oficjalną interwencję i zrobienie burzy. Ktoś kto to powiesił jest tak skrajnie niedouczony i niekompetentny, że nie powinien pracować w takim miejscu. To zwyczajny wstyd i blamaż dla urzędu. Tylko, czy ktoś tam jest w ogóle świadomy, że powinien się wstydzić? - pisze internautka.

Rada ds. Uchodźców

Rada ds. Uchodźców znajduje się w budynku przy Alejach Ujazdowskich 1/3. Jak czytamy na rządowej stronie: "Jest organem administracji publicznej rozpatrującym odwołania od decyzji i zażalenia na postanowienia wydane przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w sprawach o nadanie lub pozbawienie statusu uchodźcy lub udzielenie ochrony uzupełniającej".

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

PSYCHOTEST. Zagadki logiczne na wrodzoną inteligencję? Nic nie ukryjesz!

Pytanie 1 z 10
Jaki znak należy wstawić między cyfry 3 i 4, aby uzyskać liczbę większą od 3, a mniejszą od 4?
Raport z Anteny 10.03, godz.10
Źródło: Szokujący napis w budynku Rady ds. Uchodźców. "To nie Afryka, tu drzwi się zamyka"