Spis Powszechny 2021

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Spis Powszechny 2021

Spis Powszechny 2021: Czy jest bezpieczny dla seniorów? Jak nie dać się oszukać?

2021-04-23 19:04

Trwa Spis Powszechny 2021. W Warszawie spisało się już 15 proc. warszawiaków. Spis jest obowiązkowy dla każdego. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy w związku z pandemią koronawirusa, jest bezpieczny dla seniorów. Która forma spisu jest najlepsza?

Narodowy Spis Powszechny: Czy jest bezpieczny?

Narodowy Spis Powszechny 2021 jest organizowany z zachowaniem wszelkich niezbędnych procedur bezpieczeństwa. Może się jednak zdarzyć, że ktoś nieuczciwy będzie podszywać się pod rachmistrzów, by wyłudzić informacje lub pieniądze. Grupą najbardziej narażoną na tego typu przestępstwa są właśnie seniorzy. Warto zatem by wywiązali się z obowiązku spisowego przez Internet lub telefonicznie.

Przez Internet - wygodnie i bezpiecznie

Najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją jest samospis internetowy, dostępny na stronie spis.gov.pl. W ten sposób formularz można wypełnić w domu, o dowolnej porze i nie trzeba czekać na rachmistrza. O pomoc w wypełnieniu elektronicznego formularza można poprosić kogoś z rodziny lub inną zaufaną osobę.

Spis przez telefon

Dla osób, które nie mają komputera lub Internetu, przewidziano inną wygodną i bezpieczną opcję. Można dokonać samospisu przez telefon. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99, a głos lektora przeprowadzi nas przez spis krok po kroku. Infolinia działa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych: sami inicjują kontakt i nie muszą sprawdzać, czy zgłaszająca się osoba jest prawdziwym rachmistrzem.

Czytaj także: Od 1.04. Narodowy Spis Powszechny 2021. Będą BARDZO OSOBISTE pytania [LISTA PYTAŃ]

 19 punktów samospisowych w dzielnicach

Samospisu można również dokonać w każdej dzielnicy Warszawy. Punkty samospisowe działają w urzędach dzielnic. Aby z nich skorzystać, należy wcześniej  umówić się z urzędnikiem, który udzieli pomocy w wypełnianiu ankiety. Wykaz punktów samospisowych dostępny jest na stronie BIP Urzędu m.st. Warszawy.

Specjalne stanowisko samospisowe przygotowano dla osób głuchych, które posługują się polskim językiem migowym lub korzystają z systemu języka migowego. Punkt ten jest czynny codziennie w Urzędzie m.st. Warszawy, przy ul. Kruczkowskiego 2, sala obsługi 0.28, stanowisko nr 5, w godz. 9.00-15.00. By skorzystać ze stanowiska samospisowego, należy wcześniej się umówić pod adresem e-mail: [email protected].

Czytaj także: Spis Powszechny 2021: Jak go wypełnić? Ten mural o wszystkim przypomina! [ZDJĘCIA]

Rachmistrz spisowy od maja

Z osobami, które nie skorzystają z żadnej z tych opcji, skontaktują się w maju rachmistrzowie spisowi. Dla zapewnienia swojego bezpieczeństwa można zweryfikować nazwisko oraz numer legitymacji służbowej dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99, lub w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl.

O Narodowym Spisie Powszechnym

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany co 10 lat. Ostatni spis odbył się w 2011 roku. Tegoroczny rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września br.

Spis Powszechny dostarcza urzędom statystycznym szczegółowych informacji o liczbie ludności i jej rozmieszczeniu, strukturze demograficznej i zawodowej, sytuacji ekonomicznej i społecznej gospodarstw domowych wraz z informacją o ich warunkach mieszkaniowych.

Czytaj także: PUNKTY SAMOSPISOWE w Warszawie - gdzie wziąć udział w Spisie Powszechnym? [ADRESY]

Obowiązkiem spisowym są objęte osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania. Obowiązkowi spisowemu podlegają również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.

 Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadza Główny Urząd Statystyczny.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Sobotnie dyktando ortograficzne. Z takim mierzą się w 5 klasie. Podołasz mu?

Pytanie 1 z 10
Poniedziałek był niezwykłym dniem w naszej szkole podstawowej im. Marszałka J(?)zefa Piłs(?)dskiego. Zaczynał się on naprawdę koszmarnie!
Raport z anteny 23.04, godz.10
Źródło: Spis Powszechny 2021: Czy jest bezpieczny dla seniorów? Jak nie dać się oszukać?