Skarb z okolic Lublina, o którym mówi świat. Odkryto go przypadkiem

i

Autor: Materiały prasowe

Skarb z okolic Lublina, o którym mówi świat. Odkryto go przypadkiem

2023-03-09 12:43

Dzień jak co dzień: idziesz sobie na spacer, po drodze zabierasz wysłużony wykrywacz metalu, bo może uda Ci się odnaleźć zakopany fragment żelastwa, które nada się do naprawy maszyn, albo trafisz na starą monetę luba jakieś militaria. Nagle wykrywacz zaczyna charakterystycznie „pikać” i po chwili stajesz się odkrywcą skarbu. Dzień jak co dzień, prawda?

Historia jest tym zabawniejsza, że wydarzyła się naprawdę. Opisuje ją Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków na swoich mediach społecznościowych. W miejscowości Zaniówka (okolice Parczewa w lubelskim) pewien mężczyzna podczas poszukiwania części sprzętu rolniczego wykorzystywał prosty wykrywacz metali. No i znalazł, z tym, że nie części, a całość – ceramiczny dzbanek, nazywany niegdyś siwakiem, w którym pozostawiono około 1000 monet.

Oględziny ekspertów przyniosły informację, że jest to zbiór monet litewskich i koronnych z XVII wieku. Przez wieki w ziemi oczywiście siwak „nabawił się” uszkodzeń, a monety zaśniedziały, jednak wciąż stanowią dla archeologów prawdziwy skarb. Wyliczając zawartość naczynia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków opisuje 115 sztuk luźnych monet, 62 tak zwane zlepieńce (monety sklejone przez korozję po kilka razem). Całość znaleziska waży 3 kilogramy. Do tego udało się na miejscu zabezpieczyć fragmenty tkaniny oraz części uszkodzonego naczynia. Skarb trafi teraz do dalszych badań, do Działu Archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

Pink Floyd - 5 ciekawostek o albumie “The Dark Side of the Moon” | Jak dziś rockuje?