Dlaczego ten sfinks się uśmiecha? Najnowsze odkrycie w Egipcie

i

Autor: Ministry of Tourism and Antiquity, Egypt / Facebook

Dlaczego ten sfinks się uśmiecha? Najnowsze odkrycie archeologiczne w Egipcie

2023-03-10 21:29

Wyraz twarzy tego mitycznego stworzenia można porównać do tajemniczego uśmiechu Mony Lizy. Rzeźbę odnaleziono niedawno w Egipcie. Mityczne stworzenia swoją nazwę zawdzięczają zdolności duszenia tych, którzy mieliby sprofanować strzeżoną przez nie świątynię. Najsłynniejszy jest oczywiście wielki sfinks z Gizy. Ten, którego znaleziono w prowincji Qena jest nieduży, ale ma w sobie coś, co wyróżnia go na tle wielu innych fascynujących figur.

Tym czymś właśnie jest uśmiech. Jak pisze w oficjalnym komunikacie egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności rzeźbę odkryła ekipa archeologów z Uniwersytetu Ain Shams, której liderem jest prof. Mamdouh El-Damaty. Na stanowisku archeologicznym, gdzie wcześniej odkryto już świątynię poświęconą Horusowi, odkopano ślady kamiennego budynku. Wewnątrz natrafiono na figurę.

Badacze ustalili, że pochodzi ona z czasów, gdy Egipt był pod panowaniem rzymskim, a rysy twarzy sfinksa najprawdopodobniej odwzorowują oblicze cesarza Klaudiusza. Jest tak doskonale zachowana, że prof. Mamdouh El-Damaty wyliczał konkretne cechy twarzy władcy, które można na niej dostrzec, jak choćby charakterystyczne dołeczki w okolicach uśmiechu. Co może oznaczać taki wyraz twarzy? Cóż, starożytni także mieli poczucie humoru, o czym choćby świadczą znajdywane pozostałości po karykaturach i graffiti na rzymskich murach.

Prawdopodobnie pod sfinks, który chronił świątyni, choć nieduży miał być przebiegły i mieć twarz cesarza, który uśmiechając się daje do zrozumienia gościom: „jeśli zburzycie porządek tego miejsca, będziecie odpowiadać przed bogami i ich przedstawicielem na Ziemi”. Mogła to być też zwyczajna parodia, porównująca cesarza do służbisty, który pilnuje niczym pies ogrodnika. Tego dowiedzieć się będziemy mogli po dalszych pracach archeologów.

20 lat temu pięć osób zniknęło bez śladu. Tak mogą wyglądać dziś!