Skąd się wzięła ropa naftowa? Historia z dinozaurami to mit!

i

Autor: Pixabay

Skąd się wzięła ropa naftowa? Historia z dinozaurami to mit!

2023-09-20 13:04

Gdy patrzymy na gumowe dinozaury w sklepach i przypominamy sobie, że guma powstaje poniekąd z ropy naftowej to brzmi to jak koszmarna ironia. Dinozaur zrobiony ze szczątków dinozaura. Niezależnie od tego, jak krytyczni jesteśmy wobec plastiku trzeba jednak ten mit zburzyć. Ropa to nie dinozaury. Czym zatem jest?

Najlepiej oczywiście zapytać tych, którzy na co dzień pracują nad jej badaniem. Geolog Reidar Müller z norweskiego Uniwersytetu Oslo w rozmowie z Science Norway stanowczo obala mit o dinozaurach.

- Z jakichś dziwnych powodów pomysł, że ropa pochodzi od dinozaurów przyjął się u wielu osób. Tymczasem pochodzi z bilionów malutkich alg i planktonu – tłumaczy naukowiec – Gdy umierały opadały na dno oceanów.

To właśnie akumulacja kolejnych warstw takich organizmów tworzyła na dnie całe pokłady, które następnie przykrywał piasek i glina. Mijały wieki, a nawet millenia, a nakładające się kolejne warstwy tej przypominającej lasagne struktury znalazły się wiele kilometrów pod powierzchnią ziemi. Panowała tam temperatura 60-120 C, dzięki czemu zostały „upieczone” i sprasowane do tego, co dzisiaj jest ropą naftową. Powstały w ten sposób surowiec następnie w formie płynnej wniknął w warstwę grubych skał. Można powiedzieć, że po etapie lasagne nastąpił czas kiszonki, bo twarda skała spełniła rolę pokrywki słoika, na kolejne wieki zamykając surowiec pod ziemią.

- To fajnie brzmi, że ropa jest swego rodzaju zupą z dinozaurów, ale to czysta fantazja – podsumowuje Müller. Nie wyklucza jednak, że mogły zdarzyć się przypadki, gdy szczątki tych zwierząt dostały się do pokładów tworzących w przyszłości pokłady roponośne.

- Znaleźliśmy szkielety wielkich prehistorycznych gadów, choćby plezjozaurów i ichtiozaurów, w warstwach roponośnych na półwyspie Svalbard – opowiada – Jest możliwe, że odrobina ropy pochodzi od nich.

Świętokrzyskie. 10 Festiwal Kielce ROCKują z gwiazdami