Rafał Trzaskowski

i

Autor: European Parliament flickr.com Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski - radni udzielili absolutorium prezydentowi Warszawy

2021-06-25 8:30

Rada Warszawy udzieliła w czwartek, 24 czerwca, prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu absolutorium z wykonania budżetu za 2020 rok. Głosowanie przeprowadziło wysłuchanie i przyjęciu sprawozdania z wykonania budżetu za ubiegły rok.

Radni udzielili absolutorium Rafałowi Trzaskowskiemu

Za udzieleniem Trzaskowskiemu absolutorium głosowało 40 radnych, przeciwko było 17. Dwoje radnych wstrzymało się od głosu. Wcześniej Rada Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Warszawy wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za rok 2020. Za głosowało 41 radnych, przeciw 17, jedna osoba wstrzymała się od głosu. "Mam nadzieję, że następny rok ominie epidemię i że w kwestiach finansowych nie będzie on tak czarny, jak się zapowiada" - mówił prezydent Trzaskowski po głosowaniu dziękując radnym za udzielenie mu absolutorium. Trzaskowski wyraził jednocześnie przekonanie, że dzięki współpracy wszystkich samorządowców, w kolejnym roku priorytety miasta będą mogły zostać zrealizowane. "Rok 2020 był w związku z pandemią niezwykle trudny. Dla wszystkich - również dla Warszawy. Tym bardziej dziękuję radnym za przyjęcie #RaportWarszawa2020 i udzielenie mi absolutorium" - napisał również na Twitterze prezydent Warszawy.

Fatalne skutki trąby powietrznej w Librantowej

Dochody i wydatki Warszawy

Zgodnie z przedstawionym przez skarbnika miasta Mirosława Czekaja sprawozdaniem z wykonania budżetu Warszawy za rok 2020, w minionym roku dochody miasta wyniosły 18 mld 558 mln zł, a wydatki 20 mld 226 mln zł. Oznacza to deficyt na poziomie 1 mld 668 mln zł. "To był rok, w którym miało być 3,7 proc. wzrostu PKB, a był spadek 2,7 proc." - zaznaczył skarbnik.

Wskazał przy tym, że w stosunku do roku 2019, spadek dochodów miasta w minionym roku wynikał z niższej sprzedaży biletów komunikacji miejskiej (-328 mln zł), opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości (-225 mln zł) oraz dochodów z PIT-u (-168 mln zł.). Z kolei najwięcej wydatków w 2020 roku miasto przeznaczyło na edukację (4 770 mln zł), ochronę zdrowia i pomoc społeczną (3 506 mln zł), transport i komunikację (3 223 mln zł) oraz gospodarkę komunalną i ochronę środowiska (1 633 mln zł).

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Rafał Trzaskowski - radni udzielili absolutorium prezydentowi Warszawy