Zdjęcie poglądowe

i

Autor: patricajjoslin/pixabay.com

100 tysięcy złotych od rządu trafi na pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży

2021-10-20 8:48

Już ponad 68 proc. warszawiaków jest w pełni zaszczepionych. To oznacza, że stolica otrzyma od rządu 100 tys. zł na przeciwdziałanie pandemii. Władze miasta zadecydowały, że środki zostaną przeznaczone na wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży.

Poradnik Zdrowie: osłabienie

Warszawa gminą na medal

W konkursie "Gmina na medal" pierwsze 500 gmin, które zaszczepi przynajmniej 67% mieszkańców otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł. W Warszawie zaszczepionych jest już przeszło 1 200 000 osób i tym samym stolica kwalifikuje się do grona zwycięzców. - Podjęliśmy decyzję, że te pieniądze trafią jako wsparcie dla dzieci i młodzieży. Wiemy, że pandemia nasiliła zjawisko kryzysów wśród dzieciaków, przede wszystkim kryzysów wywołanych izolacją społeczną, zdalną nauką i wstrzymaniem życia społeczno-gospodarczego, jakie znamy - mówi Marzena Wojewódzka z urzędu miasta. Poradni psychologiczno-pedagogicznych jest w Warszawie 28, z czego 4 to poradnie specjalistyczne. Pracują tam psycholodzy, pedagodzy i terapeuci, którzy pomagają zarówno dzieciom jak i ich rodzicom - Czekamy teraz na odzew poradni, żeby przygotowały konkretną ofertę pomocową, żeby te środki zostały wykorzystane. Żeby żadna złotówka się nie zmarnowała.

Każda złotówka się liczy

O tym, że na wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży przyda się każda złotówka wie najlepiej psycholog Aleksandra Piotrowska. Jak mówi - sytuacja opieki psychologicznej nad dziećmi jest dramatyczna i coraz mniejsza jest szansa na to, że ktoś, będąc pilnie w potrzebie opieki psychologicznej, otrzyma ją na czas. Bywa, że dzieci czy nastolatkowie po próbie samobójczej trafiają do ośrodków nawet 200 km od miejsca zamieszkania. - Każdy zastrzyk gotówki daje promyczek nadziei, że ta pomoc będzie efektywniej udzielana - mówi Aleksandra Piotrowska - Znacznie wzrosła liczba młodych ludzi, którzy nie mają poczucia, że mają wsparcie w dorosłych. W większości nie czuli wsparcia ze strony szkoły, co nie dziwi, kiedy kontakt od miesięcy był ograniczony do ekranu. A co dramatyczne, to utracili także poczucie dogadywania się ze swoimi rówieśnikami. Z tych trzech podstawowych źródeł płyną dla nich sygnały, że nie mogą liczyć na zrozumienie i wsparcie.

Psycholog dodaje, że izolacja pozbawiła młodzież i dzieci wsparcia. Bo ludzie w otoczeniu tworzą grupę wsparcia - samą swoją obecnością umożliwiają radzenie sobie z problemami dnia codziennego. Na to nałożyła się apokaliptyczna wizja pandemii i sprzeczne informacje w otoczeniu, które ciężko jest przeanalizować będąc dzieckiem czy nastolatkiem. Efektem tego stał się kryzys zdrowia psychicznego wśród najmłodszych.

Którym typem osobowości jesteś?

Pytanie 1 z 8
Opisz swój charakter

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: 100 tysięcy złotych od rządu trafi na pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży