Polacy ewakuowani z Kabulu. Samolot wystartował już z Uzbekistanu. Kiedy będzie w Polsce?

i

Autor: Twitter/MSZ Polacy ewakuowani z Kabulu. Samolot wystartował już z Uzbekistanu. Kiedy będzie w Polsce?

Polacy ewakuowani z Kabulu. Samolot wystartował już z Uzbekistanu. Kiedy będzie w Polsce?

2021-08-18 19:24

Samolot z Polakami i współpracownikami z Kabulu wystartował już z Uzbekistanu. Dziś w nocy maszyna wyląduje na warszawskim lotnisku. Ile osób znajduje się na pokładzie?

86252 - Talibowie zajęli Afganistan

Jak wynika z danych serwisu Flightradar2 samolot z ewakuowanymi z Afganistanu Polakami wyleciał już z Uzbekistanu. Na pokładzie znajdują się też osoby współpracujące z Polską. Początkowo polski rząd wysłał samolot z Afganistanu właśnie do Uzbekistanu. Z kolei w Uzbekistanie wylądował kolejny samolot, dreamliner, na pokładzie którego 50 osób wróci jeszcze dziś wieczorem do kraju. Samolot powinien wylądować w Warszawie ok. godziny 22.25 czasu polskiego.

Czytaj także: Strzelanina w Afganistanie: Co najmniej dwie osoby nie żyją [WIDEO]

We wtorek wieczorem na lotnisku wojskowym pod Pragą wylądował czeski samolot wojskowy, którym z Kabulu przyleciało 87 osób. Wśród ewakuowanych były dwie Polki, ambasador Czech w Kabulu, czescy dyplomaci i afgańscy współpracownicy - poinformowała agencja CTK.

Co się dzieje w Afganistanie?

W niedzielę 15 sierpnia talibowie weszli do Kabulu, czyli stolicy Afganistanu. Wcześniej, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin, przejęli: Kandahar, Herat, Mazar-i Szarif i Dżalalabad. Z Kabulu ewakuował się prezydent kraju Aszraf Ghani, który jeszcze w niedzielę rano zapowiadał, że sytuacja jest pod kontrolą. Obecnie Ghani i jego rodzina przebywają w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Funkcję prezydenta Afganistanu tymczasowo pełni dotychczasowy wiceprezydent Amrullah Saleh. Błyskawiczna ofensywa talibów wywołała chaos w kraju, a poszczególne państwa przystąpiły do natychmiastowej ewakuacji wojskowych, cywili i ważnych współpracowników z Afganistanu.

Czytaj także: Premier chce skorzystać pomocy polskich miast gotowych przyjąć Afgańczyków

Talibowie zapewniają, że zamierzają bronić praw kobiet, wolności mediów i dyplomatów. Opierając się na dawnych doświadczeniach, należy się jednak spodziewać cofnięcia progresywnych reform i powrotu do fundamentalistycznych praw szariatu. Może to oznaczać znaczne ograniczenie praw kobiet, m.in. dostępu do edukacji czy możliwości podjęcia pracy, a także publiczne egzekucje i chłosty czy zakaz oglądania zachodnich filmów czy książek.

QUIZ - Auta gwiazd. Wiesz, czym jeżdżą celebryci?

Pytanie 1 z 10
To zdecydowanie ulubiona marka Cezarego Pazury. Mowa o...
Źródło: Polacy ewakuowani z Kabulu. Samolot wystartował już z Uzbekistanu. Kiedy będzie w Polsce?