Piwo podrożeje o kilka złotych na BUTELCE. Potrzebne wpływy do budżetu. Ustawa już jest

i

Autor: Pixaby Piwo podrożeje o kilka złotych na BUTELCE. Potrzebne wpływy do budżetu. Ustawa już jest

Piwo podrożeje o kilka złotych na BUTELCE. Potrzebne wpływy do budżetu. Ustawa już jest

2021-09-22 13:35

Niedawno wspominaliśmy o podwyżkach na mocne alkohole, a już słyszymy o kolejnych wzrostach cen. Tym razem chodzi o piwo. Za złoty trunek w przyszłym roku możemy zapłacić nawet o kilka złotych więcej - mowa tu o butelce!

Piwo podrożeje w 2022 roku?! Jest projekt ustawy

Kolejne podwyżki na horyzoncie. Tym razem chodzi o złoty trunek, czyli piwo. Najpopularniejszy napój alkoholowy wśród Polaków miałby zostać objęty taką samą akcyzą, jak np. wódka. A to oznacza ogromny wzrost cen piwa. Może ono podrożeć nawet o 5 zł na butelce. Przypomnijmy, że w tym momencie producenci piwa odprowadzają tylko 28 proc. należności z akcyzy. Dla porównania mocne alkohole to już 69 proc.

Raport z anteny 22.09, godz.10

Jak podaje "Fakt", na stole Ministerstwa Finansów znalazł się już projekt ustawy podwyższający akcyzę na piwo. Przygotował go Związek Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego. Jak brzmi uzasadnienie ustawy?

W ramach Polskiego Ładu zapowiadanych jest szereg programów społecznych, których realizacja niesie ze sobą ogromne koszty finansowe, a co za tym idzie znaczące obciążenie dla budżetu państwa. Wiele wskazuje również na to, że skutki fiskalne proponowanych zmian są niedoszacowane, zaś zbilansowanie budżetu będzie wymagało znalezienia dodatkowych źródeł pozyskiwania dochodów. Oczywistym skutkiem fiskalnym tej operacji będzie spadek wpływów. Jednym ze źródeł pozyskania dodatkowych wpływów może być ujednolicenie zasad opodatkowania szeroko rozumianych wyrobów spirytusowych, obejmujących nie tylko napoje alkoholowe, ale również piwo - czytamy w projekcie ustawy.

Wpływy z wyższej akcyzy na piwo mogą przynieść nawet dodatkowe 5 mld zł.

Źródło: Piwo podrożeje o kilka złotych na BUTELCE. Potrzebne wpływy do budżetu. Ustawa już jest