Ośmiornice mają sny, tak jak ludzie! Najnowsze badanie to potwierdza

i

Autor: Pixabay

Ośmiornice są jak ludzie? Pod tym względem tak i najnowsze badanie to potwierdza!

2023-10-06 9:11

Te piękne i fascynujące stworzenia na każdym kroku nas zaskakują. Budowa ciała tych zwierząt, ich zdolności manualne oraz umysłowe są tematem wielu analiz i badań, a opisujące je media popularnonaukowe często porównują je do przybyszy z kosmosu – są równie tajemnicze i „inne” od wszystkich mieszkańców oceanicznych głębin. Opublikowana niedawno na łamach „Nature” analiza ich aktywności podczas snu nie pozostawia wątpliwości: można wyróżnić fazy snu tych zwierząt.

Naukowcy z japońskiej placówki badawczej OIST w Okinawie przyjrzało się aktywności neurologicznej oraz zmianom ubarwienia skóry tych zwierząt podczas snu. Najpierw stworzyli im bezpieczne warunki i upewnili się, że badane okazy śpią. Następnie próbowali je lekko stymulować by obserwować opóźnienie reakcji na bodźce podczas stanu płytkiego i głębszego snu.

Wreszcie przeszli do obserwacji aktywnych w nocy ośmiornic. W dzień zamykają oczy, zmieniają kolor na biały i przyjmują dość płaską formę, można powiedzieć – leżą plackiem. Mniej więcej co godzinę ich oczy i macki się ruszały, na skórze pojawiały się barwne wzory, a oddech przyspieszał. Potem znów wracały do spokojnego i statycznego stanu. Podczas każdej z tych faz ich mózgi wykazywały inną aktywność. W czasie spokojnego snu były to krótkie momenty aktywności przypominające pojedyncze skoki igły na skali. Są charakterystyczne dla fazy snu NREM u kręgowców. Podejrzewa się, że u ludzi może to służyć porządkowaniu wspomnień, coś jak defragmentacja twardego dysku. W przypadku ośmiornic potwierdzono, że ta aktywność prowadzi właśnie do ośrodków odpowiedzialnych za uczenie się i pamięć. Zatem bardzo prawdopodobnym jest to, że sen odgrywa u nich podobną rolę co u nas. Podczas ruchliwej fazy snu aktywność mózgu zwierząt była podobna do takiej, jaką w stanie rozbudzenia i znów, jest tu analogia do fazy REM u kręgowców.

Wreszcie badacze skupili się na zmianach ubarwienia i kamuflażu ośmiornic. Podczas stanu czuwania zwierzęta te potrafią niesamowicie wręcz dopasowywać swój wygląd do otoczenia by komunikować się między sobą, chronić przed wrogami i być skuteczniejszymi w polowaniach. W czasie aktywnej fazy snu barwy zmieniały się na wiele sposobów i naukowcy podejrzewają, że może być to forma podobnego „porządkowania” pracy komórek odpowiedzialnych za kamuflowanie zwierzęcia. Jednak równie zasadne jest przypuszczenie, że ośmiornice po prostu śnią o doświadczeniach podobnych do jawy: poruszaniu się, polowaniu, unikaniu niebezpieczeństw.

- W tym sensie podczas gdy ludzie mogą opowiedzieć słowami swoje sny po przebudzeniu, wzory na skórze ośmiornic pozwalają nam odczytać aktywność ich mózgów w czasie odpoczynku – mówi Sam Reiter z OIST.

Poznanie o czym dokładnie śnią ośmiornice z pewnością zabierze nam jeszcze wiele lat, jednak to odkrycie jest bardzo istotne z punktu widzenia patrzenia na inne gatunku jako myślące i czujące stworzenia, a to przekłada się na gospodarcze do nich podejście. W 2021 roku ośmiornice, kraby i homary zostały uznane przez prawo Wielkiej Brytanii uznane za istoty świadome, odczuwające ból i stres.

Mistrzostwa Świata Recepcjonistów Hotelowych. Krzysztof Studziński | Tak trzeba żyć ESKA ROCK