Trzy lata więzienia za koszulkę z Che Guevarą? Nowy projekt ministerstwa sprawiedliwości

i

Autor: Internet Trzy lata więzienia za koszulkę z Che Guevarą? Nowy projekt ministerstwa sprawiedliwości

Nosisz taką koszulkę? Trafisz na trzy lata do więzienia. Oto nowy pomysł ministerstwa!

2021-12-06 9:47

Ministerstwo Sprawiedliwości chce przywrócić kontrowersyjny przepis, który był już omawiany przed laty. Chodzi o karanie za eksponowanie symboli komunistycznych. Przepis ten wzbudza bardzo dużo emocji. Wielu komentatorów obawia się, iż może dochodzić do sytuacji, iż za noszenie popularnych koszulek, będzie można trafić do więzienia.

Jak informuje "Rzeczpospolita", wśród nowych przepisów, które resort sprawiedliwości chce wprowadzić do Kodeksu karnego, planowana jest zmiana w art. 256, który zakazuje mowy nienawiści oraz propagowania ustrojów totalitarnych. W nowelizacji ma być mowa m.in. o zakazie przechowywania lub prezentowania symboliki ustrojów totalitarnych, takich jak choćby komunizm, faszyzm czy nazizm. Za takie coś, grozić może nawet trzy lata więzienia.

Podobne przepisy próbowano wprowadzić jeszcze w 2009 roku. Jednak wówczas pomysł upadł, ponieważ komentatorzy obawiali się, iż do więzienia trafiać będą osoby które noszą np. Koszulkę z podobizną Che Guevary. Problemy mogłyby mieć także restauracje czy lokale nawiązujące do czasów PRL.

Ruszyła świąteczna iluminacja w Warszawie

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Nawet profesor może mieć problem z kompletem

Pytanie 1 z 10
Samiec dzika to...

W 2009 projekt był pomysłem rządów PO-PSL, jednak wówczas na prośbę Lewicy projekt został skierowany do Trybunału Konstytucyjnego i tam też przepadł. Tym razem jednak projekt polityków partii rządzącej ma być bardziej sprecyzowany. Karane ma być nie tyle samo użycie przedmiotów z symboliką, ile posłużenie się nimi w celu propagowania ustroju lub ideologii.

W praktyce jednak istnieją obawy, iż samo noszenie koszulki z Che Guevarą, które przecież są nadal bardzo modne, może powodować problemy jej właściciela. Specjalista od prawa karnego mec. Radosław Baszuk w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdził, że koszulka z Che Guevarą "pod pewnymi warunkami" będzie mogła być uznana za nośnik takiej symboliki. mec. Radosław Baszuk dodaje, iż mimo zmian zaproponowany przepis nadal jest nieprecyzyjny.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Źródło: Nosisz taką koszulkę? Trafisz na trzy lata do więzienia. Oto nowy pomysł ministerstwa!