Największa kolekcja lalek Barbie na aukcji. Najdroższe nawet za 400 euro

i

Autor: GAIZKA IROZ/AFP/East News

Największa kolekcja lalek Barbie na aukcji. Najdroższe nawet za 400 euro

2023-01-30 16:18

Na całym świecie nie brakuje oczekujących na premierę filmu o najsłynniejszej lalce świata, tymczasem we Francji odbyła się niedawno nietypowa aukcja, której bohaterką była właśnie ona. Królowa serc dziewczynek i portfeli rodziców, cesarzowa różu oraz patronka nierealnych modeli sylwetki – Barbie.

Wedle śledzących sprawę dziennikarzy jest to największa kolekcja lalek na świecie. To, co w niej najciekawsze to fakt, że możemy na jej podstawie prześledzić ewolucje tej kulturotwórczej zabawki. Bo niezależnie od tego, czy ją lubimy, czy nie, nie można odmówić Barbie znaczącej roli w tworzeniu kultury masowej XX wieku. Jeśli wychowywaliście się na polskim punku lat 90-tych to na pewno znacie ten doskonały kawałek zespołu The Bill, który pokazuje, że Barbie nawet antysystemowym punkom nie była obca.

Kolekcja należąca do Sylvette Lhoste liczy sobie 318 lalek, które pochodzą z okresu od lat 60-tych do 90-tych. Oprócz Barbie znalazły się także tutaj Bella, Tressy oraz Mily. Ponoć najbardziej wartościowe są najstarsze lalki, które miały jeszcze możliwość zginania nóg w kolanach. Ich model został wprowadzony w 1965 roku. O wysokiej wartości historycznych egzemplarzy decyduje także to, że są w fabrycznych opakowaniach. Ile kosztuje taka przyjemność? Najtańsza lalka na aukcji to inwestycja około 80 euro, a ceny najdroższych sięgają 400 euro.