Najlepsze sposoby na to, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie! Znałeś je?

i

Autor: Informator Budowlany Najlepsze sposoby na to, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie! Znałeś je?

Najlepsze sposoby na to, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie! Znałeś je?

2022-02-22 12:49

Wprawdzie zima dobiega już końca, jednak sezon grzewczy trwa nadal. Wydaje się to może mało istotne, ale okazuje się, że istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i tym samym zaoszczędzić część pieniędzy do domowego budżetu. Jak w takim razie wprowadzić je w życie? Sprawdźcie poniżej.

Tegoroczne rachunki za ogrzewanie są i mogą być wyższe. W porównaniu do poprzedniej zimy o 10-30 proc. - tak podsumowują to eksperci z HRE Investments. Oczywiście ma na to wpływ podwyżka cen gazu i prądu, ale też sroga zima. Polacy w tym roku bardziej podkręcali kaloryfery - potrzebowali zdecydowanie więcej ciepła. Być może warto o tym pomyśleć i zastanowić się, co zrobić, aby rachunki za ogrzewanie były choć trochę niższe? Takie sposoby istnieją i można je śmiało wcielać w życie.

Niektórzy z nas dostali już rachunki za ogrzewanie i przecierali oczy ze zdziwienia. Ucierpieli prawie wszyscy: zarówno osoby mieszkające w blokach i mające miejskie źródło ciepła, jak i te, które ogrzewają dom na prąd czy gaz. Poniżej przedstawiamy sposoby, dzięki którym uda się wam nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu i zostawić pieniądze w domowym budżecie. 

Regulacja zaworów

Regulację temperatury w mieszkaniu ułatwiają termostaty. Często nie wiemy, że nasze pokrętła mają przyporządkowane im konkretne temperatury. Dlatego trzeba wyregulować je tak, aby temperatura w poszczególnych pomieszczeniach dostosowana była do indywidualnych potrzeb oraz pory dnia. Ważna jest tutaj temperatura w pomieszczeniu, a nie temperatura grzejnika. Najprostsze termostaty pozwalają ustawić pożądaną temperaturę i po jej osiągnięciu grzejniki przestają grzać. Zaawansowane urządzenia mogą zmieniać temperaturę w zależności od pory dnia i dnia tygodnia.

Lepiej, gdy grzejniki są odsłonięte

Wiele osób ze względów estetycznych decyduje się na zabudowę grzejników, szczególne tych starych żeliwnych nie zdając sobie sprawy, że nawet najbardziej estetyczna zabudowa to wzrost aż o 20 proc. strat ciepła, co zwiększa nasze rachunki za ogrzewanie. Grzejniki są kluczem do uzyskania komfortowej temperatury we wnętrzach i powinny oddawać ciepło do pomieszczenia bez przeszkód. Nie powinniśmy ich zatem chować. W takiej sytuacji cyrkulacja powietrza jest zaburzona i ciepło nie może dostać się tam, gdzie go potrzebujemy.

Odpowietrznienie grzejników

Jeżeli nasze grzejniki działają słabo i nie do końca utrzymują taką temperaturę, jaką ustawiamy na termostacie, to najprostszym sposobem jest właśnie ich odpowietrzenie. W tradycyjnych grzejnikach jest to bardzo proste i z pewnością będziemy w stanie wykonać taką operację samodzielnie. Nie bez znaczenia jest też ilość farby, która pokrywa stare żeliwne grzejniki. Przez kilkadziesiąt lat i wiele malowań może się jej zgromadzić całkiem sporo.

Uszczelnienie okien

Uszczelnij okna. W jaki sposób? Kup samoprzylepnie uszczelki gumowe lub silikonowe i naklej na brzeg futryny. Ważne, aby jak najszybciej zlokalizować nieszczelności i je zlikwidować. Chłód przedostający się przez wszelkie szpary w oknach będzie obniżał efektywność naszego grzejnika. Poprawa będzie odczuwalna natychmiast, a koszt uszczelek to nie więcej niż kilkanaście złotych. Pamiętajmy, że niechciane szczeliny pojawiają się zarówno w oknach, jak i drzwiach balkonowych oraz drzwiach wejściowych.

Wietrz krótko pomieszczenia

Pomieszczenia ogrzewane powinny mieć codzienny dopływ świeżego powietrza. Najbardziej efektywnym sposobem wietrzenia mieszkania jest szerokie otwarcie okien na kilka minut po uprzednim zakręceniu termostatów grzejnikowych. Długie wietrzenie, oprócz wymiany powietrza, przyczynia się do wyziębienia wszystkich pomieszczeń. Wychładzają się ściany i meble, tym samym zwiększając koszty ponownego ogrzewania. Celem prawidłowego wietrzenia jest więc szybka wymiana powietrza w pomieszczeniu. Wystarczy więc 1-2 razy dziennie otworzyć okno na 5-10min (nie dłużej), najlepiej robiąc przy tym przeciąg.

Zmniejszaj ogrzewanie, gdy z niego nie korzystasz

Optymalna temperatura w mieszkaniu i w domu powinna mieścić się w zakresie 17-24 stopni C, w zależności od pomieszczeń. W sypialni powinieneś ustawić termostat na 17-18 stopni C, w pokoju dziennym na 20-21 stopni C (w przypadku obecności małych dzieci można do 22 stopni C), a w łazience do 24 stopni C. Obniżenie temperatury w domu o zaledwie 1 stopień pozwoli na zmniejszenie rachunków nawet o 5-7%. 

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!

Super Raport 21.02 (Goście: Cezary Tomczyk - PO oraz prof. Antoni Dudek - politolog, historyk z UKSW) Sedno Sprawy: Piotr Müller
Źródło: Najlepsze sposoby na to, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie! Znałeś je?