Mona Lisa oblana zupą! To kolejny tego typu protest w sprawie klimatu

i

Autor: DAVID CANTINIAUX/AFP/East News Aktywistki klimatyczne oblały Mona Lisę zupą

Mona Lisa oblana zupą! To kolejny tego typu protest w sprawie klimatu

2024-01-29 11:41

Sprawa zmian klimatycznych to dziś temat niezwykle istotny i bardzo często poruszany w przestrzeni publicznej. Dzieje się to w dużej mierze za sprawą grup, zrzeszających aktywistów i aktywistki klimatyczne, te niekiedy obierają dość zaskakujące formy protestu, które budzą duże społeczne dyskusje, jak atakowanie największych na świecie dzieł sztuki.

Najsłynniejsze na świecie dzieła sztuki już od jakiegoś czasu "padają ofiarami" działań grup aktywistycznych na rzecz klimatu. Dwa lata temu niezwykle głośno było o organizacji Just Stop Oil, której celem jest doprowadzenie do zakończenia produkcji paliw kopalnych na świecie. Jej przedstawiciele w październiku 2022 roku oblali zupą pomidorową słynne Słoneczniki Vincenta Van Gogha. Teraz ten sam los spotkał inne arcydzieło.

Zostawił seriale i zamieszkał na łodzi. Michał Malinowski | Tak trzeba żyć #51 Eska Rock

Mona Lisa cała w zupie!

W niedzielę 28 stycznia do Luwru dostały się dwie aktywistki organizacji Riposte Alimentaire, które natychmiast zaczęły zmierzać w kierunku tamtejszego najcenniejszego okazu, czyli obrazu Mona Lisa, autorstwa Leonarda Da Vinci. Kobietom udało się dotrzeć pod samo dzieło, a następnie oblać je (a dokładnie chroniącą obraz pancerną szybę) zupą! Riposte Alimentaire opisuje się jako organizacja, która działa na rzecz rozwoju zrównoważonego rolnictwa i równego dostępu do zdrowej, najczęściej lokalnej, żywności. Ich gest był z tym bezpośrednio związany, gdyż w trakcie dokonywania aktu obie krzyczały: "Co jest ważniejsze? Sztuka czy prawo do zdrowej i zrównoważonej żywności?".

Zarząd Luwru zareagował natychmiastowo - uruchomiony został sztab kryzysowy, a obecni w sali, w której znajduje się obraz, zostali z niej ewakuowani. Obecnie trwa sprzątanie miejsca zdarzenia. To nie pierwszy raz, gdy Mona Lisa pada ofiarą tego typu działań - w 2022 roku rzucono w nią ciastem z kremem, a osoba, która to zrobiła zachęcała, by zamiast o sztuce "zacząć myśleć o Ziemi". Zobacz zdarzenie na nagraniu poniżej.