Oto NAJDROŻSZY obraz w historii. Jego historia jest kontrowersyjna!

i

Autor: akg-images/AKG Images/East News Kto namalował najdroższy obraz w historii?

wiadomości

Oto NAJDROŻSZY obraz w historii. Jego historia jest kontrowersyjna!

2024-04-12 13:18

Mówi się, że sztuka nie ma swojej ceny? Nie do końca byśmy się z tym zgodzili, a najlepszym tego dowodem jest fakt, iż różne artystyczne dzieła sprzedawane są za naprawdę kosmiczne ceny i traktowane przez ludzi jako najlepsza forma lokowania kapitału. A ile kosztuje NAJDROŻSZY obraz w historii i co najważniejsze - kto go namalował?

Na tym świecie nie ma nic za darmo. Swoją, często bardzo dużą, cenę ma także sztuka. Tworzenie dzieł, które następnie zapisują się w historii i cieszą ludzkie zmysły, wymaga ogromnych nakładów: talentu, finansowych, emocjonalnych, niekiedy życiowych. Nic więc dziwnego, że obiekty artystyczne, jak rzeźby, obrazy, grafiki, zdjęcia, czy też muzyka, książki kosztują - i to naprawdę nie mało. Co i rusz w mediach słychać o kolejnych dziełach legendarnych twórców, które sprzedane zostały na aukcjach za bajońskie sumy, tak duże, że aż ciężko uwierzyć, że ktokolwiek jest w stanie tyle posiadać.

Lenny Kravitz - największe przeboje gwiazdora współczesnego rocka!

Kto namalował NAJDROŻSZY obraz na świecie?

Choć wydaje się, że kolekcjonerzy byliby w stanie zapłacić naprawdę dużo za dzieła autorstwa bardziej współczesnych artystów, jak Pablo Picasso, Andy Warhol, Frida Kahlo czy Amedeo Modigliani, to okazuje się, że wciąż szczególnie liczy się klasyka. Najdrożej sprzedanym obrazem w historii wciąż pozostaje obraz olejny Zbawiciel Świata, którego autorstwo, w części lub całości, przypisuje się Leonrado da Vinci. Został on zakupiony za sumę 450 312 500 dolarów, razem z premią dla sprzedającego, a jego posiadaczem jest Badr bin Abdullah Al Saud, saudyjski biznesmen i urzędnik państwowy i minister kultury.

Sama historia dzieła jest ciekawa i dość kontrowersyjna. Do dziś tak naprawdę... nie ma stuprocentowej pewności, że to właśnie da Vinci jest autorem tego dzieła. Część historyków jest zdania, że oryginał zaginął, a sprzedany obraz to jedynie kopia, namalowana co prawda w pracowni mistrza, ale przez jego uczniów. Inii znawcy są jednak przekonani, że mamy do czynienia z dziełem, które bezsprzecznie wyszło spod ręki Leonardo.