Matury próbne... POSZŁY FATALNIE! Co mówią uczniowie o swoich wynikach? Będziecie zaskoczeni!

i

Autor: Canva.com Matury próbne... POSZŁY FATALNIE! Co mówią uczniowie o swoich wynikach? Będziecie zaskoczeni!

Matury próbne 2021 WYPADŁY FATALNIE! Co poszło najgorzej? Nauczyciele i uczniowie komentują

2021-03-18 12:50

Matury próbne 2021 WYPADŁY FATALNIE! Co poszło najgorzej? Nauczyciele i uczniowie komentują. Kolejny rok nauki zdalnej odbija się na uczniach. Już wiadomo, że egzaminy, do których przygotowywali się przez lata nie pójdą im tak dobrze, jak sądzili. Powód? Podali nam go sami. Porozmawialiśmy o wynikach tegorocznej matury próbnej z nauczycielem i tegorocznym maturzystą.

Matury próbne... POSZŁY FATALNIE! Co mówią uczniowie o swoich wynikach? Będziecie zaskoczeni! Chociaż mogłoby się wydawać, że dzięki nauce zdalnej uczniowie mają więcej czasu dla siebie, to niestety nie każdy potrafi go dobrze wykorzystać. W rozmowie z naszym reporterem tegoroczny maturzysta Kamil Grelak zauważył, że wielu jego kolegów potrafi do godziny 13.00 wciąż chodzić w piżamie, lub włączyć lekcje i dalej iść spać. Nauczyciele są w takiej sytuacji bezsilni. Uczeń podkreśla jednak, że to nie tylko wina tych, których nauka zdalna rozleniwiła. Wielu maturzystów męczy tryb nauki zdalnej - cierpią już na bóle oczu czy pleców. Nauczyciele decydują się również na większą ilość zadań pozostawionych uczniom do samodzielnego rozwiązania.

- Wydaje mi się, że w pewien sposób odpowiedzialność przerzuca się czasem na uczniów - mówi Kamil - nauczyciele mają to wrażenie, że niektórzy nie słuchają kompletnie tego, co się dzieje na lekcji, więc próbują wyegzekwować jakąś uwagę.

Co sami maturzyści mówią o przygotowanym przez CKE egzaminie?

- Próbna matura na pewno była łatwiejsza przynajmniej jeśli chodzi o język polski czy matematykę - mówi wprost Kamil. - Wydaje mi się, że tegoroczną maturę będzie łatwo zdać, za to trudniej będzie zdać ją dobrze. Po prostu będzie łatwo dostać te 30%, natomiast wymaga to samozaparcia i samodyscypliny, żeby przygotować się w domu.

Eurowizja 2021 - Te piosenki mogą wygrać konkurs

Matura 2021 - dlaczego poszła próbna matura poszła źle? Co należy poprawić?

- Egzamin rzeczywiście nie był trudny - przyznał nauczyciel języka polskiego Kamil Kromski, polonista w liceum i technikum. - Po okrojeniu wymagań egzaminacyjnych trzeba przyznać, że z powodzeniem można zdać maturę z języka polskiego na dość dobrym poziomie. Ja jestem w trakcie sprawdzania dopiero matur swoich uczniów, ale na podstawie tego, co sprawdziłem mam już wiedzę, że nie zapowiada się kolorowo. Jak się okazuje to trend ogólnopolski, bo czytam również doniesienia z różnych grup polonistycznych, słucham opinii moich koleżanek.

Pan Kamil przyznaje również, że uczniowie stracili po prostu motywację przez naukę zdalną. Ma jednak nadzieję, że złe wyniki wpłyną motywująco na uczniów i przygotują się oni lepiej do matury majowej. Warto pamiętać, że jest zaledwie 6 lektur, które maturzyści muszą znać w całości, by się do nich odnieść. Niestety, uczniowie nie wykazali się wystarczającą wiedzą z żadnej z tych, które pojawiły się na maturze próbnej. Źle wypadło również zadanie, gdzie należało rozpoznać części mowy, a zadanie to pochodzi ze szkoły podstawowej! 

Sonda
Czy chodzisz do kościoła w czasie pandemii koronawirusa?
Źródło: Matury próbne 2021 WYPADŁY FATALNIE! Co poszło najgorzej? Nauczyciele i uczniowie komentują