Matura

i

Autor: Jaroslaw Respondek/REPORTER

MATURY 2021 - jest dochodzenie w sprawie przecieków! Czy egzamin będzie trzeba powtórzyć?

2021-06-15 12:44

W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zostało wszczęte dochodzenie w sprawie ujawnienia tematów z tegorocznych matur. W najbliższym czasie przesłuchiwane będą osoby, które mogły być źródłem przecieku. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule.

Matura 2021 - prokuratura prowadzi dochodzenie ws. przecieków

W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie w dniu 8 czerwca 2021 r. wszczęte zostało dochodzenie w sprawie o czyny polegające na ujawnieniu treści arkuszy egzaminacyjnych przeznaczonych do przeprowadzenia w dniu 4 maja 2021 r. egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz w dniu 5 maja 2021 egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym - przekazała PAP prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie i dodała, że czyn ten zagrożony jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa prokuraturę i Komendę Rejonową Policji Warszawa-Śródmieście zawiadomiła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Zawiadomienia dotyczyły informacji, które pojawiły się m.in. na stronie wykop.pl. Dochodzenie wszczęto po tym, jak przedstawiciel CKE złożył uzupełniające zeznania i złożył wniosek o ściganie osoby lub osób, mogących mieć związek z udostępnieniem arkuszy tegorocznego egzaminu dojrzałości.

Policyjna eskorta do szpitala

Czy będzie trzeba powtarzać egzamin? Minister rozwiewa wątpliwości

Prokurator zlecił przeprowadzenie czynności dowodowych, m.in. przesłuchania świadków, zabezpieczenia dokumentacji. Przesłuchane zostaną m.in. osoby, które mogły być źródłem przecieku - podała prok. Skrzyniarz. Prokuratura zleciła czynności Komendzie Stołecznej Policji. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa informował PAP we wtorek 4 maja dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. - Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy kilka jednakowych informacji: skany z Google Trends, na których jest pokazane, że dziś po godzinie 7.30 poszukiwana była fraza "ambicje Lalka", czyli słowa klucze z jednego z wypracowań – wyjaśnił wówczas dyrektor CKE. - Na podstawie tej informacji trudno na razie powiedzieć, czy był przeciek, czy nie. Mamy wątpliwości, więc przekazujemy sprawę do wyjaśnienia policji – zaznaczył.

Czy wyniki dochodzenia prokuratury mogą doprowadzić do podjęcia decyzji o powtórzeniu egzaminów? Wątpliwości w tej kwestii rozwiał minister edukacji i nauki. Przemysław Czarnek zapewnił, że sprawa ewentualnego przecieku maturalnego jest badana przez policję i że nie ma zagrożenia powtórzenia matury.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: MATURY 2021 - jest dochodzenie w sprawie przecieków! Czy egzamin będzie trzeba powtórzyć?