kobieta z Delémont

i

Autor: Frontiers kobieta z Delémont

Kryminalna zagadka sprzed setek lat. Tajemnica mumii z Ameryki Południowej rozwiązana!

2022-09-09 11:25

Naukowcy za pomocą najnowocześniejszych tomografów prześwietlili dwie mumie z czasów prekolumbijskich. Obie w XIX wieku trafiły do Niemiec i tam stały się częścią kolekcji muzealnej. Prace konserwatorów pozwoliły im przetrwać kolejne dekady, ale to kim były one za życia oraz co je spotkało pozostawały okryte mgłą tajemnicy. Teraz poznaliśmy część prawdy.

Niestety prawda ta nie jest przyjemna. Dokładne modelowanie 3D i prześwietlenie pozwoliło międzynarodowej ekipie naukowców (przedstawiciele Niemiec, USA, Włoch i Hiszpanii) ustalić przyczynę śmierci zmumifikowanych osób. Niestety ich ostatnie chwile były dramatyczne. W tak zwanej mumii z Marburga odkryto ślad po potężnym uderzeniu w głowę, po czym miał nastąpić cios w plecy, który zakończył życie. Nie lepiej niestety miała kobieta z Delémont, której mumia była drugą z badanych. Zlokalizowano u niej ślady po śmiertelnych obrażeniach kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

Czy obie osoby zostały zabite z tego samego powodu? Tego nie wiemy, jednak poznanie sposobu zabicia jest już samo w sobie bardzo ważnym odkryciem. Może dać nam tropy dotyczący lokalnych konfliktów sprzed setek lat lub naświetlić rolę rytualnych ofiar z ludzi, które ludzka kultura znała po obu stronach Oceanu. Jak przekonują autorzy badania, nawet jeden mały szczegół odnaleziony w pojedynczej mumii może niczym domino poruszyć nowe odkrycia, które opowiedzą o losach wielu innych z danego regionu. Zobaczcie zdjęcia mumii oraz dokumentację ich prześwietlenia.

Mumia z Marburga

i

Autor: Frontiers Mumia z Marburga
Kobieta z Delémont

i

Autor: Frontiers Kobieta z Delémont
Prześwietlenie mumii z Marburga pokazujące ślady po uderzeniu

i

Autor: Frontiers Prześwietlenie mumii z Marburga pokazujące ślady po uderzeniu
kobieta z Delémont

i

Autor: Frontiers kobieta z Delémont