Miał sierp na szyi, by nigdy nie wstał. Grób wampira w Polsce

i

Autor: Mirosław Blicharski Zwłoki z sierpem na szyi. Zdjęcie autorstwa Mirosława Blicharskiego.

Miał sierp na szyi, by nigdy nie wstał. Grób "wampira" w Polsce

2022-09-06 15:42

Tak zwany pochówek to mroczna i szalenie interesująca praktyka, którą archeolodzy odkrywali w Polsce i innych krajach słowiańskich od dawna. Właśnie odnaleziono kolejny.

Na zwłoki trafiono podczas prac archeologicznych w miejscowości Pień, w okolicach Dąbrówki Chełmińskiej. Ułożenie sierpa oraz kłódki i innych elementów wskazuje na to, że grzebiący naprawdę wierzyli w pośmiertne zagrożenie ze strony kobiety. Bo to też istotny szczegół: rozmawiamy o denatce. Kim była? Czemu obawiano się, że wróci z zaświatów jako upiór? Możliwe, że dalsze badania naukowców z Instytutu Archeologii UMK przyniosą nam odpowiedzi.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

- Oryginalność tego odkrycia wynika z zaskakującego połączenia trzech elementów: sierpa i kłódki, mających znaczenie symboliczne wywodzące się z wierzeń ludowych, a jednocześnie obecności zapewne nakrycia głowy, wykonanego z jedwabiu, przetykanego srebrną lub złotą nicią. Ten ostatni element świadczy o wysokim statusie społecznym pochowanej kobiety - powiedziała PAP reprezentująca zespół badawczy Magdalena Zagrodzka.

Interesujące jest to, że zwłoki mają bardzo dobrze zachowane zęby. Może to świadczyć o młodym wieku pogrzebanej. Archeolodzy rozważają rekonstrukcję twarzy zmarłej. Znalezisko już wzbudziło sporo emocji także za granicą. Grób „wampirzycy” nie jest jedynym fascynującym znaleziskiem w Pniu. W najbliższej okolicy odnaleziono dwa cmentarze: jeden z X/XI wieku i drugi z XVII wieku, który należał do wspólnoty protestanckiej.