"Klimatyczne ABC": Naukowcy chcą zatrzymać zmiany klimatyczne przez edukację. Powstał podręcznik!

2021-01-13 18:54 STAN
Klimatyczne ABC: Naukowcy chcą zatrzymać zmiany klimatyczne przez edukację. Powstał podręcznik!
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne "Klimatyczne ABC": Naukowcy chcą zatrzymać zmiany klimatyczne przez edukację. Powstał podręcznik!

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego chcą zatrzymać katastrofę klimatyczną. A najlepszym sposobem jest edukacja i zmiana naszych nawyków. Właśnie powstał specjalny podręcznik o klimacie, który podpowiada co możemy zrobić, by uratować naszą planetę. Gdzie można go dostać?

Podwyżki za śmieci. Co na to warszawiacy?

"Klimatyczne ABC": Naukowcy chcą zatrzymać zmiany klimatyczne przez edukację

Książka jest podzielona na cztery części, które przedstawiają mechanizmy i przyczyny globalnego ocieplenia, jego konsekwencje oraz działania, które mogą zapobiec najbardziej negatywnym skutkom zmiany klimatu. Pracowało nad nią 16 badaczy. - Książkę pisaliśmy z myślą o osobach, które zaczynają studia. Ale piszemy prostym językiem. Pokazujemy konsekwencje globalnego ocieplenia, takie jak zmiany w pogodzie, wzrost poziomu morza, zmiany w ekosystemach i skutki tych zmian dla społeczeństw -mówi współtwórczyni podręcznika, Aleksandra Kardaś.

Czytaj także: Słomki i patyczki do uszu zakazane. A to nie wszystko! Sprawdź, czego już nie kupimy w 2021!

Książka zawiera 13 lekcji oraz 25 pytań i odpowiedzi eksperckich z podaniem źródeł, raportów międzynarodowych organizacji, artykułów naukowych czy linków do listów otwartych naukowców z całego świata. Duży nacisk położono na przystępność treści oraz spójny podział materiału. - Podręcznik może być wykorzystywany jako materiał dydaktyczny dla uczniów i studentów - podkreśla UW.

Czy da się zatrzymać globalne ocieplenie?

Zdaniem twórców podręcznika wyedukowanie społeczeństwa w zakresie zmian klimatycznych jest nie tylko społecznym obowiązkiem szkół wyższych, ale także koniecznym krokiem w walce o zatrzymanie postępującej szybko degradacji środowiska naturalnego oraz niedopuszczenie do przekroczenia krytycznego punktu, po którym dojdzie do nieodwracalnej zmiany klimatu na Ziemi. - Niestety wyemitowaliśmy już do atmosfery bardzo dużo gazów cieplarnianych, które pozostaną w niej na wiele lat. Wciąż jednak możemy zatrzymać zjawisko globalnego ocieplenia - podkreśla Aleksandra Kardaś.

Czytaj także: Marnujesz wodę - zapłacisz więcej za śmieci! Nowy system naliczania opłat w Warszawie

- Każde 0,5 stopnia w górę oznacza miliony ludzi narażonych na głód, upały czy wzrost poziomu morza - podkreślają naukowcy.

Podręcznik można pobrać bezpłatnie ze strony wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!