mandat

i

Autor: Podlaska Policja

moto

Kierowcy często zapominają o tym znaku. Można dostać nie tylko mandat ale i punkty karne

2024-01-30 11:37

Kierowcom nie trzeba przypominać o tym, że podczas jazdy trzeba mieć oczy dookoła głowa. Mimo tego, bywa i tak, że nie zauważymy znaku lub przeoczymy jakieś ostrzeżenie. O TYM znaku często zapominają kierowcy, a można dostać nie tylko mandat, ale i punkty karne.

Wśród wszystkich znaków drogowych znajdą się także te, które dość rzadko spotykamy przy drogach. Należy do nich m.in. znak B-13. Co on oznacza i kogo dotyczy?

Oznacza on zakaz wjazdu pojazdów z towarami wybuchowymi lub łatwopalnymi. Widoczny na znaku symbol samochodu osobowego może być trochę mylący, bo zakaz dotyczy wszystkich pojazdów, które ze względu na ilość przewożonych towarów (towary klas ADR) muszą być oznakowane tablicami ostrzegawczymi barwy pomarańczowej.

- podaje Moto Świat. 

Jak czytamy, wśród towarów, które uważane są za niebezpieczne, znajdują się m.in. materiały i przedmioty wybuchowe, gazy palne, materiały zapalne (ciekłe i stałe), materiały samozapalne czy też materiały, które w zetknięciu z wodą wytwarzają gazy palne.

Znak B-13 najczęściej ustawiany jest w miejscach, gdzie przewożone towary mogą stanowić duże zagrożenie w razie wypadku. Dlatego możemy go najczęściej spotkać w pobliżu tuneli, zapór wodnych, zabytkowych budynków czy gęstej zabudowy miejskiej. Za nieprzestrzeganie zakazu wjazdu kierowcy grozi mandat w wysokości 250 zł i 2 pkt karne.

KTO POBIJE REKORD WOŚP? | Maks on air