Walia

i

Autor: unsplash Walia

Ciekawostki

Jeden z europejski krajów planuje zmienić nazwę. "Za" są tysiące jego mieszkańców!

2024-01-26 15:22

Czyżby już wkrótce na mapie Europy miała pojawić się nowa nazwa? Niewykluczone, bowiem mieszkańcy Walii chcą zmiany! Optują za nazwą, która byłaby zakorzeniona w języku walijskim - w przeciwieństwie do obecnej "Wales".

Walia chce zmiany nazwy

Pomysł zmiany nazwy Walii popiera ponad 10 tysięcy jej mieszkańców. Pomysł cieszy się więc sporą popularnością. Jak miałaby brzmieć nowa nazwa kraju? Miałaby wywodzić się z języka walijskiego, ale też lepiej oddawać tożsamości i tradycje kulturowe Walii. Propozycja nowej nazwy to "Cymru". Petycja w tej sprawie trafiła już w styczniu do walijskiego parlamentu.

Jak twierdzą pomysłodawcy projektu, nazwa "Cymru" dobrze oddaje kulturowe dziedzictwo obecnej Walii. Równocześnie jego wejście w życie pozwoliłoby uświadomić reszcie świata, że Walia nie jest jedynie częścią Zjednoczonego Królestwa.

"Świat wie o Walii ze względu na jej angielskie powiązania od 1282 roku. Mało kto słyszał o Cymru lub zdaje sobie sprawę, że mamy swój własny, unikalny język i kulturę, która całkowicie różni się od innych krajów w Wielkiej Brytanii" - tłumaczą w petycji skierowanej do parlamentu jej autorzy.

Zwracają także uwagę na kwestię pochodzenia obecnej nazwy kraju. Warto przypomnieć, że została ona odgórnie narzucona mieszkańcom i nie pochodzi z ich rodzimego języka.

Top 10 gotyckich zespołów na długie, zimowe wieczory

Robert Lewandowski po meczu z Walią