Po czym poznać, że Twój kot Cię kocha? Te znaki nie kłamią

i

Autor: Pexels

Jak poznać, czy Twój kot Cię kocha? Te gest są zupełnie kluczowe!

2024-02-16 15:31

Pisząc o miłości oczywiście nie chcemy popełnić błędu interpretowania zachowań zwierząt tak samo jak ludzkich. To częsta pułapka antropomorfizacji, w którą wpadają opiekunowie zwierzaków. Trudno się im zresztą dziwić. Jednak przez setki lat wspólnego życia oraz wiele dekad badań udało się ludziom potwierdzić, że pewne zachowania możemy interpretować jako wyraz oddania i sympatii.

Wedle obecnego stanu badań historycznych koty zostały udomowione około dziewięć i pół tysiąca lat temu. Ich genezy biologicznej szuka się w skrzyżowaniu kota nubijskiego z europejskim żbikiem. Istnieje wiele osób (także wśród kociarzy), które uważają, że tak naprawdę zwierzę to nigdy nie zostało udomowione, a jedynie pozwoliło się łaskawie zaprosić do ludzkich społeczności, by te mogły się nim odpowiednio zająć.

Kiss - największe przeboje legendy rocka

Zdania są tu oczywiście podzielone i dopóki nikt nie wymyśli skutecznego translatora kocich metod komunikacji na język ludzki, nie poznamy w pełni prawdy. Co jednak z całą pewnością wiemy już dzisiaj? Poznajcie kocie sygnały, które nie zostawiają wątpliwości.

1. Powitanie

Jeżeli po powrocie do domu zastajesz swojego futrzanego przyjaciela przy drzwiach, albo na dźwięk klucza w zamku budzi się i podbiega gdy wchodzisz do mieszkania nie miej wątpliwości: Twój kot za Tobą tęsknił. Często temu zachowaniu towarzyszy dopraszanie się o głaskanie, czasem nawet branie na ręce oraz miauczenie.

2. Towarzyszenie

Jeśli Twój kot chodzi za Tobą w miarę jak przemieszczasz się po własnym mieszkaniu, to ewidentnie dobry znak. Po prostu chce być razem z członkiem swojej grupy. Oczywiście nie do końca będzie rozumiał pojęcie prywatności, szczególnie w toalecie, ale nie ma róży bez kolców.

3. Miauczenie

Koty między sobą komunikują się na wiele sposobów, z innymi gatunkami także. Jednak z miauczenia korzystają tylko wtedy gdy mają wejść w interakcję z ludźmi. Co ciekawe, dopasowały wydawany przez siebie dźwięk przez wieki ewolucji tak, by był bardzo bliski płaczu ludzkich dzieci. To natychmiast zwraca naszą uwagę i każe zareagować. Jeśli kot do nas miauczy to znak, że traktuje nas jak „swojego” człowieka.

4. Przynosi prezenty

Czasem to jakaś zabawka, czasem duży paproch spod szafy, a czasem nawet upolowany ptak czy mysz. Niezależnie od tego czy nam się to podoba, czy też nie, jest to oznaka przywiązania: kot dzieli się z nami tym, co złowił.

5. Spanie z opiekunami

Miejsce do spania dla zwierząt jest tożsame z bezpieczną przystanią. Zatem jeśli kot śpi w najbliższym naszym otoczeniu: w tym samym pokoju, na łóżku, albo na naszych kolanach, to ewidentny znak, że czuje się przy nas bezpiecznie. A poczucie bezpieczeństwa w cudzych ramionach to przecież miłość, prawda?

6. Ugniatanie

Zwane czasem „wyrabianiem pierogów” ponieważ przypomina zagniatanie ciasta. Czynność ta jest powiązana z odpowiedzią na zabiegi pielęgnacyjne matek w stosunku do kociąt. Dodatkowo łączy się je z przygotowywaniem miejsca do snu. Zatem ugniatanie można odczytać jako: „czuję się przy Tobie dobrze i bezpiecznie”.

7. Mruczenie

Kolejna czynność, która według niektórych badaczy w toku ewolucji zmieniła się tak, by częstotliwości pomruku były relaksujące dla ludzkiego mózgu. Dlatego tak wiele osób odczuwa wręcz fizyczny relaks mając kontakt z mruczącym kotem. Najczęściej jest oznaką rozluźnienia i relaksu zwierzęcia. Jednak nie zawsze, czasem koty mruczą gdy czują się źle i coś boli, także w trakcie umierania.

8. Mycie

Wylizywanie ręki albo twarzy opiekuna wiąże się z wystawieniem skóry na działanie chropowatego, czasem wręcz drapiącego kociego języka. Jednak warto znosić to z pokorą i cierpliwością, bo kot myje tylko najbliższych sobie towarzyszy.

9. Mrużenie oczu

Charakterystyczne powolne mrużenie oczu to sposób komunikacji kota, który informuje, że czuje się wtedy bezpiecznie. Możesz mu to odwzajemnić powoli zamykając i otwierając oczy. Zobaczysz, że u kota, który będzie czuł się z Tobą dobrze, możesz nawet doczekać się odpowiedzi.

Listen to "Kotlet z psa? Mielone z kota? Dlaczego jedne zwierzęta kochamy, a inne... zjadamy?" on Spreaker.