Guru teorii spiskowych skazany. Zapłaci ok. miliarda dolarów rodzinom ofiar strzelaniny

i

Autor: OLIVIER DOULIERY/AFP/East News Alex Jones, twórca Infowars

Guru teorii spiskowych skazany. Zapłaci ok. miliarda dolarów rodzinom ofiar strzelaniny

2022-10-13 13:35

Amerykański dziennikarz Alex Jones na swojej stronie Infowars oraz w mediach społecznościowych przekonywał, że masakra w szkole Sandy Hook była zainscenizowana przez rząd USA tylko po to by ograniczyć dostęp do broni palnej. Sprawę wytoczyły mu rodziny ofiar, które nie dość, że nie mogły się zgodzić na kłamstwa, to jeszcze musiały znosić ataki ze strony fanów Jonesa.

Emocjonalne wypowiedzi krzyczącego mężczyzny, który miał rzekomo bronić konserwatywnej i tradycyjnej Ameryki przez złym lewactwem krążą w internecie zwykle w 2 obiegach. Pierwszy to jego zwolennicy, którzy bezkrytycznie wierzą w jego każdą teorię, a niektóre bywają naprawdę niedorzeczne. Drugi to społeczności śmiejące się z paranoików rozsiewających teorie spiskowe. W pewnym momencie jednak zawsze w końcu przestaje być zabawnie.

Red Hot Chili Peppers - 7 najlepszych piosenek z albumu “Unlimited Love”

Jedną z najbardziej odjechanych teorii Jonesa było to, że w rzekach pojawiają się chemikalia, które celowo wywołują homoseksualizm u żab. Jest to rzekomo test substancji, która za chwilę zostanie użyta na ludziach. Charyzmatyczny dla swoich, śmieszny dla pozostałych, Alex Jones ma ogromną widownię i gdy na przykład podważa zasadność szczepień przeciw COVID-19 lub przekonuje do istnienia tajemniczej grupy, która rządzi światem, można być pewnym, że dotrze to do wielu uszu, które wezmą to na poważnie. Warto dodać, że jego treści sprzedają się doskonale. Infowars tylko w latach 2016-2018 zarobiło 165 milionów dolarów. Można się tylko domyślać, że w czasach pandemii, gdy teorie spiskowe oferowały proste wyjaśnienia, których nie mieli lekarze, naukowcy ani politycy, jej zyski podskoczyły jeszcze bardziej.

Sąd w Connecticut przychylił się do racji rodzin części ofiar strzelaniny z 2012 roku. Czternastego grudnia tego roku dwudziestoletni Adam Lanza wdarł się do szkoły podstawowej w Sandy Hook i otworzył ogień do dzieci i dorosłych. Wcześniej, we własnym domu zastrzelił własną matkę. Po zamordowaniu 26 osób, w tym 20 dzieci, popełnił samobójstwo. Była to największa tego typu tragedia w USA po strzelaninie w Virginia Tech w 2007 roku.

Rodziny ofiar przez ostatnie dziesięć lat miały się zmagać z pogróżkami ze strony zwolenników Jonesa. Przysięgli sądu w Waterbury, Connecticut nałożyli najpierw na dziennikarza karę 49 milionów dolarów, jednak na koniec rozprawy sąd powiększył ją do 956 milionów. Sam Jones przekonuje, że jego firma Free Speech Systems LLC, która upadła w tym roku, będzie gwarantem spłacenia wszystkich kar i Infowars przetrwa.