Dlaczego koty są ważne dla śledztw kryminalnych? Do tej pory to ignorowano

i

Autor: Pixabay

Dlaczego koty mogą być ważne dla śledztw kryminalnych? Zaskakujące umiejętności futrzaków!

2024-01-19 12:05

Opiekowanie się zwierzętami w domu ma wiele zalet, choćby z punktu widzenia relaksu i zdrowia psychicznego. Oczywiście pomijamy tutaj momenty gdy pies albo kot ma „jeden z tych dni”. Jednak dla wielu dom bez zwierzaka jest pusty. Okazuje się, że dla śledczych może być to także bardzo istotny partner w śledztwie.

Opublikowane niedawno przez naukowe czasopismo Forensic Science International: Genetics Supplement Series badanie pokazuje, że koty potrafią nieświadomie (czy na pewno?) zbierać DNA ludzi, z którymi żyją. Dzięki temu w przypadku badania miejsca zbrodni sympatyczny czworonóg może „zdradzić” nam informację o tym kto bywał w danym miejscu, a czyje alibi jest niepodważalne.

Queen - 5 ciekawostek o albumie "Jazz" | Jak dziś rockuje?

Sekretem jest oczywiście futerko lub sierść. Na razie przeprowadzono pierwsze badanie na 20 kotach domowych, z których oczywiście żaden nie ucierpiał w procesie. Będzie je trzeba rozszerzyć, bo grupa była dobierana pod kątem tego czy dobrze czuje się w towarzystwie ludzi. Było to konieczne do pobrania próbek, ale także zawęziło obszar badawczy. Kolejnym krokiem z pewnością będzie podobna analiza dotycząca psów.

Oczywiście na futrze zwierzęcia może znaleźć się znacznie więcej materiału genetycznego, praktycznie od każdej osoby, która danego czworonoga pogłaszcze, a większość z nas wie, że widząc psa/kota trudno jest się powstrzymać od nawiązania kontaktu. Jednak może się w przyszłości okazać, że studiujący kryminalistykę będą musieli chodzić na dodatkowe zajęcia z weterynarii, albo wręcz pojawi się profesja zwierzęcego detektywa, który będzie specjalizował się z badania śladów podejrzanych na domowych zwierzakach.