Czy wiedzieliście, że grzyby rozmawiają? Ich językiem jest elektryczność

i

Autor: Alan Rockefeller (Alan Rockefeller) at Mushroom Observer

Czy wiedzieliście, że grzyby rozmawiają? Ich językiem jest elektryczność

2023-05-15 14:16

Tak, wiemy co Wam przeszło teraz przez myśl: naukowcy najedli się grzybów, a potem wydawało im się, że z nimi rozmawiają. Plastyczna wizja, ale to nie lata 70-te na próbie psychodelicznej kapeli w San Francisco. Rzeczywiście badania pokazały, że grzyby po deszczu potrafią wysyłać sobie sygnały elektryczne.

Gatunek, który okazał się na tyle rozgadany, by „usłyszeli” go ludzie nazywa się lakówka dwubarwna (Laccaria bicolor). Ma wiele ciekawych cech, między innymi potrafi trawić mięso (poluje na skoczogonki i poraża je toksyną) i tworzyć symbiotyczne związki z sosnami, którym dostarczają wody i substancji odżywczych w zamian za węglowodany. Grzyb ten rośnie najczęściej w trawie pod sosnami, świerkami i dębami.

Choć ludzkość korzysta z zasobów lasów od tysięcy lat i bada faunę oraz florę, to o sekretach grzybów wciąż wiemy stosunkowo niewiele. Ostatnie lata przynoszą wiele ciekawych nowych analiz, jako choćby zauważenie symbiozy lakówki dwubarwnej z niektórymi drzewami. Ale co z tą komunikacją? Czyżby grzybnia, która podziemnie łączy grzyby ze sobą może byś porównywana na naszej komputerowej sieci? W popularnonaukowych artykułach (jak choćby ten z Science Alert) nazywa się ją nawet „wood-wide web”, co jest nawiązaniem do sieci www (world-wide web).

W 2022 roku badacze opublikowali wyniki obserwacji, wedle których po deszczu poprzez grzybnię tego gatunku przebiegają impulsy elektryczne o bardzo podobnej charakterystyce do… ludzkiej mowy w sieciach neuronowych. Już wcześniej wykazano także, że wiele innych roślin potrafi sygnalizować stan zagrożenia (wycinają nas) lub stresu (brak wody). Możliwe, że zaobserwowane impulsy w grzybniach to sygnał w rodzaju budzika: wstawać, wstawać, bo jest woda i trzeba wypuszczać owocniki! Co jednak dokładnie zawarte jest w takim komunikacie? Na te pytanie odpowiedzą badania w przyszłości.

Linkin Park - 5 ciekawostek o albumie “Meteora” | Jak dziś rockuje?