Pomnik Powstańców

i

Autor: pixabay.com Pomnik Powstańców

CZEMU WYJĄ SYRENY W WARSZAWIE 1.08? Ważna rocznica dla stolicy i Polski

2021-07-21 14:55

Na 1 sierpnia zaplanowano uruchomienie syren alarmowych w Warszawie. Dźwięk roznoszący się tego dnia po całym mieście to symbol przypominający o niezwykle ważnym wydarzeniu w historii stolicy i całego kraju. Więcej na ten temat przeczytacie w nszym artykule.

Dlaczego w Warszawie wyją syreny 1.08? Czemu tego dnia ich dźwięk słyszymy w całym mieście? Takie pytanie mogą sobie zapewne zadawać osoby, które niedawno zamieszkały w stolicy. Warszawiacy i Warszawianki żyjący tu dłużej bez wątpienia wiedzą, o co chodzi z syrenami alarmowymi 1 sierpnia. Każdego roku, w pierwszy dzień ósmego miesiąca roku, punktualnie o godzinie 17:00 uruchamiany jest sygnał alarmowy, na którego dźwięk dosłownie cała Warszawa na chwilę zamiera w bezruchu. W ten sposób stolica pokazuje, że pamięta o wydarzeniach z sierpnia, września i października 1944 roku. Chodzi rzecz jasna o Powstanie Warszawskie. Warto zaznaczyć, że w tym roku syreny wyją nie tylko w Warszawie.

Beszamel - Włoskie pierożki – poznaj je wszystkie

Godzina W 2021

Syreny alarmowe 1 sierpnia w Warszawie to kultywowany od lat sposób upamiętnienia wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczęło się 1.08.1944 dokładnie o 17:00. Ta godzina, zwana Godziną W, jest dla warszawiaków i warszawianek symbolicznym początkiem rocznicowych obchodów. W mieście rozlegają się wówczas syreny, a Warszawa na minutę zamiera w bezruchu. Tym razem ma tak być w całej Polsce. MSWiA wydało już odpowiednie polecenie wojewodom. Mieszkańcy i mieszkanki Polski na 24 godziny przed planowanym włączeniem syren zostaną o tym powiadomieni za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania. To pierwszy raz, gdy rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest w ten sposób upamiętniana w kraju. Na stronie MSWiA napisano:

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczcijmy pamięć tych, którzy z Polską w sercu stanęli do nierównej walki z okupantem. Chcąc wyzwolić stolicę kraju, bronili przecież godności całego narodu – powiedział minister Mariusz Kamiński. MSWiA poleciło wojewodom w całym kraju, aby 1 sierpnia br. o 17.00, w godzinę „W”, dźwiękiem syren alarmowych oddać cześć Powstańcom Warszawskim we wszystkich województwach.

77. rocznica Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17:00. Do walki przystąpiło około 50 tys. żołnierzy Armii Krajowej. Głównym celem było wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej, zanim do miasta wkroczą żołnierze Armii Czerwonej. Planowane na kilka dni Powstanie Warszawskie upadło dopiero 3 października 1944 r., po 63 dniach walki. Podczas walk zginęło około 20 tys. żołnierzy Armii Krajowej, 3 tys. kościuszkowców oraz około 180 tys. osób cywilnych, w tym wielu wybitnych przedstawicieli życia kulturalnego i warszawskiej inteligencji. Około 650 tys. mieszkańców stolicy zostało wywiezionych do obozu przejściowego w Pruszkowie, stamtąd 150 tys. do przymusowej pracy w Niemczech, a 50 tys. do obozów koncentracyjnych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: CZEMU WYJĄ SYRENY W WARSZAWIE 1.08? Ważna rocznica dla stolicy i Polski