Urząd m.st. Warszawy

i

Autor: fot. Marcin Wziontek Urząd m.st. Warszawy

Chcą odebrać kompetencje prezydentowi Warszawy. Petycja już w Sejmie

2021-11-02 16:26

Do Sejmu trafiła petycja, ograniczająca kompetencje prezydenta Warszawy i Rady m.st. Warszawy. Złożyła ją Mazowiecka Wspólnota Samorządowa. Dokument zakłada propozycje zmian do ustawy o ustroju Warszawy. - Więcej władzy zyskać mają ​burmistrzowie i radni dzielnic - mówi nam autor petycji. - Ten projekt jest niezgodny z Konstytucją - odpowiada wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Groby znanych Polaków na Powązkach w Warszawie

Dzielnice będą mieć więcej narzędzi do wydawania pieniędzy?

Wiceburmistrz Pragi Północ chce, aby dzielnice w Warszawie odzyskały samodzielność. Do Sejmu trafiła petycja ograniczająca kompetencje prezydenta Warszawy i rady miasta stołecznego. Złożyła go Mazowiecka Wspólnota Samorządowa. Według jej założeń - zmieniona miałaby zostać ustawa o ustroju Warszawy, a więcej władzy zyskać mają ​burmistrzowie i radni dzielnic. - Chcemy przyznania burmistrzom dzielnic kompetencji kadrowych. Drugą ważną zmianą jest przyznanie możliwości, aby zarządy i radni dzielnic mogli dokonywać zmian budżetowych. Proponujemy, aby okręgi wyborcze były ustawiane według dzielnic, a nie Rady Miasta - mówi autor petycji, wiceburmistrz Pragi-Północ Dariusz Kacprzak.

Warszawscy radni: Ten projekt jest niezgodny z Konstytucją

Projekt skrytykował wiceprzewodniczący Rady Miasta Sławomir Potapowicz. - Ewentualne danie dzielnicom możliwości uchwalenia budżetów wymagałoby utworzenia związku 18 samodzielnych gmin. Inaczej jest to niemożliwe. Ponadto ten projekt jest niezgodny z Konstytucją RP i Europejską Kartą Samorządów - mówi wiceprzewodniczący Rady m. st. Warszawy Sławomir Potapowicz.

- Jestem za decentralizacją, ale nie w takim kształcie. Autor tej koncepcji zapomniał, że wydatki Pragi Północ są znacznie wyższe od dochodów. Gdyby te postulaty weszły w życie to na część inwestycji nie byłoby nas stać  - mówi radny Pragi Północ Grzegorz Walkiewicz. - Odnoszę wrażenie, że inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Prawo i Sprawiedliwość, żeby jak zwykle po cichu wziąć władze tam, gdzie jest nieosiągalna - mówi warszawska radna z Koalicji Obywatelskiej Renata Niewitecka.

Czytaj także: Sąd odrzucił skargę wojewody ws. Marszu Niepodległości! Organizatorzy oburzeni

Teraz sprawą zajmie się marszałek Elżbieta Witek, która ma skierować ten dokument do sejmowej komisji ds. petycji. Sejm ma trzy miesiące na jej rozpatrzenie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Król czy książę? Banalny test z historii Polski. 8/10 to plan minimum!

Pytanie 1 z 10
Mieszko II Lambert
Źródło: Chcą odebrać kompetencje prezydentowi Warszawy. Petycja już w Sejmie