Bezdomny Jezus

i

Autor: kapucyni.warszawa.p Bezdomny Jezus

Bezdomny Jezus w Warszawie - to jedna z ponad stu takich rzeźb na całym Świecie [GALERIA]

2021-06-15 10:27

Rzeźbę ustawioną pod klasztorem Kapucynów na ulicy Miodowej 13 odsłonięto pod koniec maja. Fugura Chrystusa leżącego na ławce zmusza do zastanowienia się nad losem osób, które na co dzień są dla nas niewidoczne - bezdomnych. Co ciekawe, identyczne rzeźby bezdomnego Jezusa są w kilkunastu miastach na całym Świecie!

Bezdomny Jezus w Warszawie - ta wyjątkowa rzeźba stanęła 28 maja przed warszawskim klasztorem Kapucynów przy ulicy Miodowej 13. Posąg ma formę ławki, na którym leży okrywający się płaszczem człowiek. Na pierwszy rzut oka wygląda, jak śpiąca na ławce osoba w kryzysie bezdomności. Tożsamość postaci zdradzają stopy, a konkretnie rany po gwoździach. Na stronie warszawskich Kapucynów czytamy: - Przesłaniem rzeźby jest nawiązanie do tekstu Ewangelii świętego Mateusza (25,40): "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". Dalej napisano: - Celem takiego przedstawienia Jezusa jest sprowokowanie patrzącego do refleksji, by poprzez chwilę zastanowienia wzbudzić w nim uczucie empatii w stosunku do spotykanych na ulicy ludzi biednych i bezdomnych, owych "najmniejszych", o których mówi Zbawiciel. Chodzi o zobaczenie w nich nie tyle osób wykluczonych ze społeczeństwa, traktowanych często z lekceważeniem, a nawet pogardą, bo rzekomo same sobie wybrały taki los. Trzeba nade wszystko zobaczyć w nich ludzi, którzy popadli w nieszczęście, którym zabrakło sił, a często także wsparcia i pomocy ze strony bliźnich. Co ciekawe, rzeźba bezdomnego Jezusa w Warszawie nie jest jedyną na Świecie.

Tak kibice odśpiewali hymn Polski przed meczem ze Słowacją

Bezdomny Chrystus - ponad sto rzeźb na całym Świecie

Autorem projektu jest Timothy Schmalz, kanadyjski artysta, którego prace często odwołują się do tematyki sakralnej. Jego bezdomny Jezus Chrystus stanął w ponad stu miastach na całym świecie. Figury takie, jak ta w Warszawie, znajdziemy między innymi w Watykanie, Dublinie, Waszyngtonie, Singapurze, Nowym Jorku, Glasgow, Antwerpii, Manchesterze i Madrycie. Poniżej znajdziecie galerię, w której zamieściliśmy zdjęcia rzeźby bezdomnego Chrystusa z Warszawy i kilku innych miast.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Bezdomny Jezus w Warszawie - to jedna z ponad stu takich rzeźb na całym Świecie [GALERIA]