Bazarek Sadyba

i

Autor: https://www.facebook.com/Bazarek-Sadyba-po-30latach-dzia%C5%82ania-w%C5%82a%C5%9Bnie-umiera-w-ciszy-108566901663018 Bazarek Sadyba

Bazarek Sadyba nie odejdzie w ciszy! Pożegnalna inicjatywa na Facebooku

2021-12-03 10:38

Przez 30 lat był nie tylko ostoją lokalnego handlu, ale też miejscem, w którym mieszkańcy i mieszkanki z okolicy zacieśniali więzi tworząc małą społeczność. Wkrótce Bazarek Sadyba zostanie jednak zamknięty. Na Facebooku pojawiła się inicjatywa, której celem jest jego godne pożegnanie.

Bazarek Sadyba to miejsce znane wszystkim okolicznym mieszkańcom i mieszkankom. Jak wiele podobnych targów, powstał na początku lat 90-tych, tuż po transformacji ustrojowej. Miejsce codziennych zakupów szybko stało się również centrum lokalnej społeczności, gdzie handlujących i kupujących połączyły serdeczne stosunki. Dziś jesteśmy świadkami końca historii bazarku. Po nowym roku z placu znikną ostatnie budki i stragany, a na ich miejscu ma powstać apartamentowiec. Gdy w połowie 2021 "okrojono" teren targowiska, a część sprzedawców przeniesiono, wiele osób miało jeszcze nadzieję na przetrwanie bazarku w nowym miejscu. Niestety, było to tylko odsunięcie w czasie całkowitej likwidacji. Bazarek Sadyba po 30 latach przestanie istnieć, a wraz z nim wiele miejsc pracy i wyjątkowa społeczność. Ten ważny punkt na handlowej mapie stolicy nie odejdzie jednak w ciszy - powstała facebookowa strona zachęcająca mieszkańców i mieszkanki Sadyby do zorganizowania godnego pożegnania bazarku.

Świąteczny pociąg metra wyjechał na tory

Pożegnanie Bazarku i pomoc sprzedawcom

Na początku grudnia na Facebooku powstała strona Bazarek Sadyba - po 30 latach działania właśnie umiera w ciszy. To inicjatywa Jana Gorskiego, dla którego małe targowisko stało się sercem lokalnej społeczności. Jak czytamy pod jednym ze zdjęć:

Przez ostanie 10 lat zakochałem się w tym miejscu i w ludziach tam handlujących. Budki przypominające budy z Polnej sprzed lat, ludzie z różnymi życiowymi korzeniami, wszyscy tu się spotkali.

Celem strony jest nie tylko pożegnanie bazarku, ale też pomoc wszystkim handlarzom i handlarką, którzy po nowym roku zamkną swoje stoiska. Autor zaproponował kilka mniejszych inicjatyw, w które zaangażować mogliby się ludzie z okolicy. W większości z nich chodzi o pomoc sprzedającym poprzez większe zakupy w ostatnich dniach działalności bazarku, ale mowa jest też o ciekawych formach upamiętnienia tego miejsca:

Może album zdjęć i krótkich tekstów o niektórych osobach: skąd się wzięli na bazarku, jakie mają wspomnienia i co zamierzają zrobić po. Może jakaś szkoła lokalna może zrobić coś z uczniami w ramach wolontariatu.

Pojawiła się też idea zorganizowania "stypy":

Pożegnać bazar, zrobić jakąś imprezę, coś w rodzaju stypy - czytamy na FB.

Post ze wszystkimi pomysłami znajdziecie poniżej:

Czy wszystkie te plany uda się zrealizować? To zależy od klientów i klientek Bazarku Sadyba. My również gorąco zachęcamy do zaangażowania się w taką formę pożegnania tego wyjątkowego miejsca.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Bazarek Sadyba nie odejdzie w ciszy! Pożegnalna inicjatywa na Facebooku