Banksy na Ukrainie. Słynny artysta potwierdził, że zostawił tam kilka prac

2022-11-18 14:57

Artysta, którego tożsamość wciąż pozostaje nieznana, wciąż zaskakuje. Ostatnio jego prace pojawiły się na wybrzeżu Wielkiej Brytanii, wcześniej jednak był na Ukrainie. Nie chwalił się tym do momentu, gdy ktoś znalazł jedną z jego prac, dopiero wtedy potwierdził, że zostawił ich tam aż siedem.

Odpowiadając na pytania brytyjskiego czasopisma The Art Newspaper malarz powiedział, że malował zarówno w okolicach Kijowa, Irpienia jak i w zdewastowanej przez Rosjan Borodziance. Prace przedstawiają między innymi gimnastyczkę, dzieci używające zasieków jako huśtawki czy kobietę w masce gazowej, szlafroku, która trzyma gaśnicę. Praca jest tuż obok okna spalonego domu i wygląda jakby postać właśnie skończyła gasić pożar, który wyrwał ją z łóżka.

EskaROCK Live! - Happysad - Łydka

Nie są to pierwsze antywojenne prace artysty. Malował on między innymi na murze oddzielającym Autonomię Palestyńską od terenów Izraela. W 2003 stworzył pracę przed brytyjskim Parlamentem jako protest przeciwku wojnie w Iraku. W marcu 2022 jedna z jego antywojennych prac w formie wydruku została sprzedana na aukcji za 106 505 dolarów, a cały zysk przekazano na szpital dziecięcy w Kijowie.