8 wirusów, który naukowcy wydobyli z lodowca. Tylko dlaczego?

i

Autor: Pixabay

8 wirusów, które naukowcy wydobyli z lodowca. Tylko dlaczego?

2023-06-06 15:54

Ciekawość to przecież pierwszy stopień do piekła! Nie oglądali żadnego z setek filmów, które przed tym przestrzegały? Z tym powinno być tak jak z rzeczami w Las Vegas: co wydarzyło się w Vegas, zostaje w Vegas, a co jest w lodowcu, zostaje w lodowcu, prawda?

Przez tysiące lat trwały zamknięte w lodowym więzieniu Arktyki. Wraz z ociepleniem klimatu jednak kraty lodowca zaczynają być coraz cieńsze i zarówno dawne wirusy jak i bakterie mogą wydostać się do środowiska by zadomowić się w organizmach zwierząt i ludzi. Badający je Jean-Michel Claverie z francuskiego Uniwersytetu Aix-Marseille w rozmowie z CNN przekonuje, że ludzkość wraz z postępującym wzrostem temperatury zamieszka na Arktyce, która będzie się stopniowo rozmrażać. Dlatego już teraz warto zbadać to, co może przy tej okazji się tam obudzić z zimnego snu. Naukowiec przekonuje w liście do Live Science, że badania nie niosą dla nikogo ryzyka.

- Nigdy nie zaryzykowalibyśmy wyizolowania wirusa, którym mogłyby się zarazić współczesne ssaki – dodaje – Nie mamy formalnych dowodów na to, że inne niż związane z amebami wirusy byłyby w stanie przetrwać tak długo. Z drugiej strony nie ma powodu sądzić, by nie były w stanie, bo ich podstawową zdolnością jest pozostanie w uśpieniu gdy są poza środowiskiem komórek nosiciela. Nie zamierzamy ryzykować wybuchu nowej pandemii nieznanego „zombie” wirusa z dalekiej przeszłości by udowodnić, że mamy rację.

Próbki wirusów i bakterii pochodzą między innymi z odnalezionych w wiecznej zmarzlinie szczątków syberyjskiego wilka oraz mamuta.

8 zombie wirusów odkrytych pod lodem

  • Pithovirus sibericum – jak na wirusa jest olbrzymem. Atakuje tylko ameby. Odkryto go w próbce, której wiek oceniono na 30 tysięcy lat. Jest niegroźny dla ludzi.
  • Mollivirus sibericum – podobnie jak poprzedni, należy do prawdziwych olbrzymów w swoim rodzaju. Charakteryzuje się błoną ochronną pokrytą włoskami. Także on jest niegroźny dla ludzi.
  • Pithovirus mammoth – jak nazwa wskazuje, odnaleziony w szczątkach mamuta. Atakuje jedynie ameby, ma wydłużoną budowę, przypomina korek od butelki.
  • Pandoravirus yedoma – najstarszy z wirusów odnalezionych w wiecznej zmarzlinie. Wiek próbek ocenia się na 48,5 tysiąca lat. Ma jajowaty kształt i długość około 1 mikrometra.
  • Megavirus mammoth – jego nazwa mogłaby także idealnie nadawać się dla kapeli heavy metalowej. Jednak i on gustuje w komórkach ameb i nie zagraża człowiekowi.
  • Pacmanvirus lupus – jego nazwa jest ukłonem naukowców w stronę jednej z najsłynniejszych gier video w historii: Pac-Man. Dostał ją dlatego, że gdy się uszkodzi jego białkową powłokę wygląda jak rozwarta paszczęka maskotki gry.
  • Cedratvirus lena – to także miłośnik organizmów ameb, więc nie ma się czego bać. Jego nazwa pochodzi od rzeki Lena we wschodniej części Rosji.
Aktorzy i Aktorki, którzy grają rocka!