2 mln samochodów zarejestrowanych w Warszawie. "Więcej aut niż mieszkańców"

2022-02-04 15:07

Liczba zarejestrowanych w stolicy aut przekroczyła właśnie 2 miliony. Spadła natomiast liczba pasażerów w transporcie publicznym. W lutym z komunikacji miejskiej w Warszawie skorzystało jak dotąd nieco ponad 50 procent mieszkańców. - To porażka władz miasta - mówi radny Marek Szolc.

Jak zrobić gołąbki – instrukcja i przepis

2 mln aut zarejestrowanych w Warszawie

W Warszawie w tej chwili jest więcej samochodów niż mieszkańców. Liczba zarejestrowanych w stolicy aut właśnie przekroczyła 2 miliony. W lutym z komunikacji miejskiej w Warszawie korzystało nieco ponad 50 procent mieszkańców.

- To porażka władz miasta. Moglibyśmy stworzyć więcej buspasów. Stworzyć strefę czystego powietrza, żeby wyeliminować część najbardziej zanieczyszczających powietrze aut. Moglibyśmy odważniej zwężać ulice, żeby zamiast autostrad tnących środek miasta, były ulice, gdzie będzie miejsce na prywatne auta, na autobusy, na drogi rowerowe i na miejsce dla pieszych - mówi warszawski radny Marek Szolc.

W Wiedniu czy Berlinie ludzie przesiadają się do komunikacji miejskiej, a liczba aut z roku na rok maleje. Warszawa tym czasem powiększa strefę płatnego parkowania i zastanawia się nad strefą wolną od samochodów z silnikami diesla. - Szykujemy się do analiz, które pokażą korzyści takiej strefy i da nam odpowiedź, na jakim obszarze i w jakim zakresie wprowadzać ewentualne ograniczenia - mówiła nam w styczniu Marzena Wojewódzka z warszawskiego ratusza.

Jeszcze w tym roku Warszawa ma zdecydować, gdzie pojawi się strefa czystego powietrza (wolna od starych samochodów). W styczniu w życie weszły przepisy, które zobowiązują do tego wszystkie samorządy w Polsce. Jest to element walki ze smogiem i zmianami klimatycznymi.

Czytaj także: Przedszkola w Warszawie będą miały dłuższe dyżury wakacyjne - rodzicom to nie wystarcza

Źródło: 2 mln samochodów zarejestrowanych w Warszawie. "Więcej aut niż mieszkańców"